Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Ловоровиот лист не е само зачин, еве колку му помага на вашиот организам

Ловорот е многу моќна билка која подмладува, го подобрува расположението, го чисти организмот, решава респираторни проблеми и слично.

Комбинацијата на хемикалии во ловоровиот лист има смирувачки ефект врз телото и психата. Запалете неколку листови во просторијата во која сте и вдишете го чадот.

Ловоровиот лист е стимуланс на дишните патишта и може да помогне да се извлече слуз од белите дробови. Најдобар начин е да ставите свежи или сушени лисја во топла вода и да ја вдишете пареата. Помага и мачкање масло од ловор на градите. Лечи алергии и астма.

Неодамнешно истржување покажува дека конзумирање на три грама ловор на ден го намалува нивото на гликоза кај луѓе со дијабетис тип 2.

Користете го колку што е можно повеќе во вашата храна или масирајте го стомакот со ловорово масло после оброкот. Ова ќе придонесе за побрза екскреција и преработка на храна во стомакот.

Органското соединение кое се наоѓа во ловорот ги зајакнува sидовите на капиларите во срцето и помага да се елиминира лошиот холестерол од телото.

Ако имате проблем со зглобовите, масирајте ги болните места со ловорово масло и зголемете ја количината ловоров лист што ја додавате во вашата храна.

Измешајте ловоров прав со млеко и пијте го овој пијалок кога ќе се појават овие проблеми. Ова е стар рецепт за справување со уринарни инфекции.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 34 минути

Нови две жртви на Ковид 19 во Македонија, починаа пациенти од Куманово и Дебар

Гостиварпред 1 час

Сет антикризни мерки: Сите функционери ќе земаат минималец за април и мај, за работниците во приватен сектор минимална плата ќе исплати Владата

Гостиварпред 2 часа

Хуманитарните пакети во Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше ќе ги делат само обучени лица

Гостиварпред 2 часа

Во Гостивар вкупно се направени 40 тестови за корона, нови позитивни случаи нема

Вестипред 6 часа

Околу 1.200 матични лекари вклучени во откривање и следење на пациенти со корона

Македонијапред 7 часа

Дозволено половина час шетање на кучињата за викенд полицискиот час

Здравје и убавинапред 20 часа

Зошто е добро да правите склекови

Гостиварпред 21 час

Гостиварските угостители бараат државна помош во спротивно ќе мора да отпуштаат вработени

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!