Поврзи се со нас

Гостивар

„Ловот“ на работници за изградба на Коридорите 8 и 10д почна од Гостивар

Објавено

на

Конзорциумот „Бехтел и Енка“ во чии раце е изградбата на Коридорите 8 и 10д тргна во лов на работници. Првиот „Саем за вработување“ го организираа денес во Гостивар. Во гостиварскиот Центар за вработување заинтересираните можеа да добијат информации околу отворените работни места, да пополнат и поднесат апликација, па да се надеваат на позитивен повратен одговор.

Од она што можевме да го забележиме, граѓани чекаа ред за аплицирање. До 17 часот беа поднесени околу педесет пријави.

Менаџерите на „Бехтел и Енка“ за проектите во Македонија беа присутни на Саемот, но конкретни одговори немаа скоро на ниту едно новинарско прашање. На прашањето „Кога ќе започнат градежните работи на терен“, директорот на проектот Џошуа Бејкер кажа: „Ние се трудиме да почнеме со градежните работи што е можно поскоро, во блиска соработка со Владата и општините работиме на експропријацијата на земјиштето, се подготвуваат и други договори… Во наредните недели би можело да се почне со градежните работи на терен.“.

Конкретен одговор немаше ниту за висината на платите на работниците кои се бараат, ниту за тоа колку домашни фирми подизведувачи ќе бидат вклучени. „Платите ќе зависат од работната позиција, а сме ги формирале според пазарот на трудот. Ќе бидат вклучени многу фирми, ќе се трудиме максимално колку што може тоа да бидат домашни фирми“, рече Бејкер.

Вицепемиерот и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби ги повика граѓаните да се пријават за работа на коридорите во што поголем број.

„Би сакал да ги охрабрам сите луѓе, не само од Гостивар, туку и од другите градови да аплицираат и да станат дел од изградбата на најголемиот инфраструктурен проект во историјата на нашата држава, со што ќе изградиме автопатско решение се‘ до границата со Албанија и поврзувајќи ги автопатски Прилеп и Битола. Би сакал преку вас медиумите да апелирам што е можно повеќе луѓе да аплицираат, затоа што се планирани над 2.000 вработувања и од конзорциумот се надеват сите тие да бидат од Република Македонија. Потребни се луѓе од најразлични струки, има место за сите, да се пронајдат себе си во овој проект.“, рече Груби.

Според кажаното од менаџерите на проектот за работниците ќе се градат два кампа. Едниот близу Гостивар за ангажираните на Коридор 8  и другиот меѓу Прилеп и Битола за оние кои ќе работат на коридор 10д.

Проектот е предвидено да трае пет години.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 10 часа

Внимавајте кога подгревате одредена храна, можни се опасности

Македонијапред 11 часа

Итна набавка на лекот „фезго“, јавно побара пациентка со канцер

Гостиварпред 12 часа

Гостиварецот Златко Панзов добитник на наградата „Драги“ за најдобар книжевен превод

Гостиварпред 13 часа

Хуманитарното здружение „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар ќе ги субвенционира еднодневните екскурзии на ученици во социјален ризик

Гостиварпред 14 часа

41 годишник нападнат од куче скитник на улица во Гостивар

Македонијапред 15 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Вестипред 16 часа

Англија забрани пластичен прибор за јадење и чинии за еднократна употреба

Гостиварпред 17 часа

Трагична несреќа на патарина во Гостивар, загина 18 годишно момче

Гостиварпред 18 часа

Детска недела во градинките во Гостивар со работилници, музика, игри, посети

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена