Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Лубеница – омилената храна на сите во лето

Објавено

на

  Нема храна што ја гаси жедта подобро во жешките летни денови од лубеницата.

  Иако честопати велиме дека е овошје, лубеницата всушност е зеленчук и припаѓа на семејството тикви. Иако Лубениците може да се најдат на некои места во текот на целата година, најдобро е да ги јадете во текот на летото, бидејќи тогаш тие имаат најмногу хранливи материи.

  Има само 30 калории на 100 грама лубеница, содржи многу вода, што е многу важно за нас во лето, а истовремено е богата со витамини А и Ц, калиум и магнезиум.

  Иако сите сакаат ладна лубеница, кога се чуваат во фрижидер, таа всушност губи некои свои својства, како што е ликопен, кој ефикасно штити од болести.

  Големиот процент на витамин Ц во лубеницата го зголемува имунитетот и го скратува времето на опоравување од болести, но исто така го намалува ризикот од срцев удар и рак. Цитрулин, аминокиселина со која е богата лубеницата, се претвора во организмот во аргинин, што е клучно за добра циркулација на крвта. Лубеницата е добра за релаксација и закрепнување по физичка активност.

  Факти за лубеницата

  • Моќен Л-цитрулин

  Во лубеницата можете да најдете најголем удел во аминокиселината цитрулин, кој ги релаксира и проширува крвните садови.

  • Витамин Ц.

  20% од дневните потреби за витамин Ц се исполнети со 180 гр лубеница. Покрај тоа, витаминот Ц ќе ги заштити вашите мускули и коски

  • Калории

  Лубеницата е одлична за диета, бидејќи содржи само 30 калории

  • Силен ликопен

  Вкусниот зеленчук може да го намали ризикот од мозочен удар за 20%, благодарение на големата количина на ликопен.

  • Витамин А.

  Од 150 гр лубеница, 5% е витамин А, кој е важен за здравјето на вашата кожа

  • Хидратација

  Лубеницата се состои од 92% вода, 6% шеќер и 2% влакна

  • Лушпата од лубеница е многу корисна и не треба да се фрла

  Иако кората од лубеница често се фрла, експертите велат дека содржи најмногу витамини и хранливи материи како витамини А, Б6 и Ц, како и калиум и магнезиум. Бидејќи кората не е премногу вкусна, можете да ја исецкате на парчиња и да ја додадете во салата од туна или пилешко, само добро измијте ја претходно (дури и ако не ја јадете кората, не заборавајте дека расте на земја , па затоа често се наоѓа на неа односно има голем број на бактерии.

  • Семето од лубеница е лек за бубрезите

  Семето од лубеница, кое исто така скоро сите го фрламе, може да се јаде! Во Кина семките се пржат и се јадат како закуски! Тие се здрава состојка што може да се користи за лекување на бубрези.

  Интересни факти за лубеницата

  • Пред три години, во Тенеси била измерена најголемата лубеница во светот и тежела дури 159 килограми

  • Бројот на видови на лубеници одгледувани во светот е 1.200, и тие се разликуваат по боја, големина и форма, а има и видови без семиња.

  • Иако потекнува од Африка, првиот запис за лубеница е стар 5.000 години, а направен е во Египет, каде лубеницата била толку многу ценета што била ставана во гробниците на кралевите.

  • Во Америка и Азија, кората од лубеница се користи редовно и обилно во исхраната.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 1 час

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Гостиварпред 3 часа

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 4 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 4 часа

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Македонијапред 5 часа

  Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

  Македонијапред 5 часа

  Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

  Гостиварпред 6 часа

  ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

  Македонијапред 6 часа

  МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

  Гостиварпред 7 часа

  Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 9 часа

  Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

  Здравје и убавинапред 10 часа

  Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

  Технологијапред 21 час

  Со новата опција на „Google“ може да ја наштимате вашата гитара

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварец обвинет за давање лажен исказ

  Вестипред 5 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 3 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Спортпред 2 недели

  Конечно „Гостивар aле, aле“ во салата Младост – КК Гостивар потсетува на Протоколот за публика

  Гостиварпред 2 недели

  Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 1 недела

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!