Поврзи се со нас

Занимливости

Луѓето кои постојано доцнат живеат подолго и се покреативни

Објавено

на

Ако сте од оние кои секогаш навреме пристигнуваат на договореното место, сигурно крајно ве нервираат таквите коишто имаат навика да доцнат. Нареден пат во таква ситуација, добро размислете дали вреди да ги губите нервите. Еве зошто!

Диана Делонзор, американски тренер за личен развој и автор на книги, пишува дека лицата кои секојдневно вложуваат се` од себе да стасаат навреме и притоа да ги завршат сите обврски, развиваат преголеми очекувања и се нереални. Тие ја трошат целата своја енергија во трчање од една на друга работа, брзање од една на друга обврска, по што не им останува доволно време да се посветат на својот внатрешен мир. Имаат поинаква перцепција за времето и го мерат во единица извршени задачи, кои си ги задале тој ден.

За разлика од нив, лицата што не гледаат постојано на часовникот и често доцнат, се поопуштени и покреативни. Нивниот мозок е поодморен, со оглед на тоа што тие не си поставуваат премногу цели во еден ден. Ослободени се од стресот, дали ќе стигнат некаде навреме и развиваат оптимизам.

Истражувачите дури дошле до фасцинантен заклучок дека за оние кои доцнат, една минута трае 77 секунди, а за оние кои секогаш се навреме, 57 секунди.

Логиката е едноставна. Со помалку стрес, одморен организам, позитивен став, внатрена исполнетост се намалува ризикот од болести и на тој начин се продолжува животот.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 8 часа

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Македонијапред 9 часа

Јадење, пиење, облека, сметки…Мајските трошоци за семејство 60.090 денари

Македонијапред 10 часа

Велковски: Околу 9000 социјални семејства оштетени за 120 евра годишно

Македонијапред 11 часа

Метео предупредување за невреме

Гостиварпред 11 часа

Два случаи на семејно насилство вчера на подрачје на Гостивар

Македонијапред 14 часа

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 14 часа

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 15 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена