Поврзи се со нас

Занимливости

Луѓето со овие особини живеат подолго

Објавено

на

Вашата личност се состои од уникатни модели на мисла, чувства и однесување кои ве разликуваат од другите. Оваа збирка особини, како што се нарекуваат, е резултат на вашата биологија и вашите животни искуства.

Секој има особини на личноста кои се сметаат за „добри“ и „лоши“. На пример, оптимизмот се смета за добра особина, додека непријателството е лоша особина. Знаеме дека тие се тесно поврзани со психата и менталното здравје. Она што не е толку познато е дека тие се поврзани и со физичкото здравје.

Истражувањата покажуваат дека повеќе добри особини на личноста можат да спречат болести и да ви помогнат да живеете подолго. Луѓето со поизразени негативни карактеристики на личноста имаат помалку здрави животни навики и повеќе стрес, што и двете можат да придонесат за развој на болести. Добрата вест е дека истражувањето исто така покажува дека личноста е флексибилна и може да се менува во текот на животот.

Оптимизам

Оптимизмот е позитивен поглед на животот за кој истражувањата потврдуваат дека има силно влијание врз здравјето и општата благосостојба. Според спроведени истражувања докажано е дека, оптимистите имаат пониски нивоа на воспаление, поздрав профил на холестерол и имаат поголема веројатност да усвојат поздрави навики како редовна физичка активност, урамнотежена исхрана и воздржување од пушење и прекумерно консумирање алкохол.

Оптимизмот, исто така, им помага на луѓето подобро да се справат со болеста и закрепнувањето. Тие се исто така поотпорни и имаат пониско ниво на стрес. Стресот е поврзан со развојот на голем број состојби, вклучувајќи висок крвен притисок и шеќер во крвта, дигестивни болести, хронична болка и низа проблеми со менталното здравје, како што се депресија и анксиозност.

Совесност

Совесноста е особина на личноста која се карактеризира со склоноста на личноста да биде организирана, одговорна и вредна во своите постапки. Луѓето со високо ниво на совесност имаат тенденција да бидат потемелни и доверливи и имаат силно чувство за должност во нивниот пристап кон задачите и одговорностите. Истражувањата покажуваат дека тие имаат и подобро здравје и живеат подолго.

Постојат многу можни причини за ова. Совесните луѓе имаат тенденција да избираат поздрав начин на живот, како што се редовно вежбање, урамнотежена исхрана и избегнување на штетни навики како што се пушењето и прекумерното пиење. Тие најверојатно ќе бидат поактивни во грижата за здравјето, ќе одат на редовни медицински прегледи и брзо ќе се справат со здравствените проблеми. Нивниот структуриран и дисциплиниран пристап, исто така, гарантира дека тие се придржуваат до распоредот на лекови и препораките на лекарите, што доведува до подобро и побрзо закрепнување од болеста.

Совесните луѓе имаат и пониски нивоа на стрес, што може да го намали ризикот од болести поврзани со стрес, како што се срцеви заболувања, висок крвен притисок, анксиозност, депресија и дигестивни нарушувања. Совесноста води и до поздрав мозок, го подобрува когнитивното функционирање и го намалува ризикот од деменција и Алцхајмерова болест.

Екстровертност

Дали се сметате себеси за екстроверт или интроверт? Екстровертите имаат тенденција да напредуваат во социјални услови, добивајќи енергија од интеракциите и често бараат надворешна стимулација. Интровертите, од друга страна, наоѓаат утеха во потивки, поосамени средини, каде што се енергизираат размислувајќи за себе и ангажирајќи се во подлабоки активности.

Ниту едното не е подобро од другото, но некои докази покажуваат дека да се биде екстроверт може да ве одржува поздрави. Една студија покажа дека луѓето кои се посоцијални и ангажирани во животот имаат пониски нивоа на воспалителна молекула наречена интерлеукин 6, која е поврзана со стресот. Луѓето со повисоки нивоа на оваа молекула се почувствителни на ефектите од стресот и развојот на болести поврзани со стресот.

Едно од објаснувањата за ова е нивото на активност. Екстровертите имаат тенденција да бидат поактивни, а активниот начин на живот се покажа дека го намалува воспалението, стресот и ризикот од болести. Подоброто ментално здравје, исто така, може да игра улога, бидејќи научниците ја поврзуваат екстровертноста со повисоките нивоа на среќа. Менталното здравје има големо влијание врз физичкото здравје. На пример, откриено е дека депресијата го зголемува ризикот од хронични болести како што се срцеви заболувања и дијабетес.

Отвореност за искуство

Отвореноста за искуство е особина на личноста која се карактеризира со склоност кон љубопитност, жива имагинација и подготвеност да се истражуваат нови идеи и неконвенционални перспективи. Луѓето со оваа особина често ги прифаќаат промените, имаат широк опсег на интереси и поседуваат креативен и имагинативен поглед на светот. Тие, исто така, може да имаат подобро здравје, бидејќи високите нивоа на отвореност се поврзани со повисоки нивоа на благосостојба и среќа.

Посреќните луѓе имаат тенденција да имаат пониски нивоа на стрес и полесно се справуваат со стресот. Тие исто така имаат попозитивен поглед на животот. И двете имаат значајни ефекти врз физичкото здравје и заштита од болести.

Учтивост

Учтивоста не е само да кажуваш да цело време. Напротив, тоа е тенденција да негувате хармонија со тоа што ќе бидете кооперативни, сочувствителни и внимателни во вашите интеракции со другите. Луѓето со високо ниво на удобност имаат тенденција повеќе да ги ценат меѓучовечките односи и повеќе да сочувствуваат со чувствата и потребите на оние околу нив.

Тие се поспособни да создаваат и одржуваат силни социјални врски, придонесувајќи за мрежа за поддршка која позитивно влијае на нивната благосостојба. Нивните интеракции со луѓето се генерално попозитивни и тие доживуваат пониски нивоа на стрес, што го намалува ризикот од болести поврзани со стрес.

Истражувањата покажуваат дека пријатните луѓе имаат помала веројатност да се вклучат во нездраво и опасно однесување, како што се пушење, прекумерно пиење, возење во пијана состојба и ризична сексуална активност. Тие се со поголема веројатност да се вклучат во здрави однесувања како што се редовно вежбање и здрава исхрана.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 3 часа

Рекордно ниска површина под мраз на морето околу Антарктикот

Гостиварпред 4 часа

Расправија за паркинг во Гостивар завршила со напад

ИЗБОРИ 2024пред 5 часа

ДИК ги усвои Кодексот и Упатството за набљудување на претседателските и парламентарните избори

Гостиварпред 6 часа

„Врие“ од револт кај граѓаните од Бањица: Под шатори ќе спиеме на нивите, ја бараме ветената средба со Владата

Гостиварпред 7 часа

Петрова во Гостивар на средба со сметководители и посета на Управата за имотно правни работи

ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

Утре почнува јавниот увид во Избирачкиот список

Видео емисиипред 9 часа

Фејзи и Ѓурчиновска: Поголема поддршка, обуки и информираност за руралните жени!

Вестипред 10 часа

Одржан молебен на гробот на Св. Кирил во Рим

Македонијапред 12 часа

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена