fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Луѓето во зима губат коса поради недоволно витамин Д

Објавено

на

  Од генетската предиспозиција до фактори како што се стресот, хормоналната нерамнотежа и недостатокот од витамини – сѐ тоа може да предизвика губење на косата. Витамините се клучни за одржување на здравјето на телото, па ниту косата не е исклучок.

  Витаминот Д е особено важен за здрав раст на косата, бидејќи секој фоликул содржи рецептор за витамин Д. Недостигот од овој витамин е една од најчестите причини за опаѓање на косата кај мажите и жените, особено во зима, кога луѓето се помалку изложени на сонце. Стручњаците сметаат дека добрата исхрана и промените во начинот на живот можат да помогнат во решавање на проблемот со опаѓањето на косата предизвикано од недоволно витамин Д. Тие веруваат дека само 30 минути пладневна сончева светлина дневно е корисна за посилен имунитет, зајакнати коски и здрава коса.

  – Витаминот Д е важен бидејќи се метаболизира во кожата со кератиноцити. Тоа се клетки на кожата кои го обработуваат кератинот – протеин во косата, ноктите и кожата. Кога телото нема доволно витамин Д, кератиноцитите во фоликулите на косата имаат проблеми со регулирање на растот и опаѓањето на косата, објаснува Карл Кристијан, основач на скандинавскиот здравствен бренд „Њу нордик“.

  Покрај вообичаениот начин на миење на косата со масирање на скалпот, Кристијан препорачува повеќе риба, црвено месо и јајца.

  Губењето коса не е секогаш предизвикано од недостиг на витамин Д. Ова може да се случи и поради недостиг на витамин Б12 којшто обично се наоѓа во производите од животинско потекло или поради премалку протеини, што ја прави косата кршлива. Исхраната која се состои од помалку мрсно месо, масна риба, сирење со малку маснотии, киноа, јаткасти плодови и тофу може да помогне во решавањето на недостигот на протеини.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Вестипред 2 минути

  Факти за мајмунските сипаници

  Гостиварпред 2 часа

  Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

  Македонијапред 3 часа

  Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

  Спортпред 4 часа

  Чистка во Интер, заминуваат 13 играчи

  Македонијапред 5 часа

  Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

  Македонијапред 6 часа

  Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

  Технологијапред 16 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 18 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 19 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 20 часа

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 22 часа

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 23 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 24 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Гостиварпред 7 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 1 недела

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 3 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Спортпред 6 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена