Поврзи се со нас

Гостивар

Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

Објавено

на

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска денес беше во посета на  компанијата Прогрес 1998 од Вруток, гостиварско. Директорката оствари средба со сопственикот Бобан Трифуноски со кого поразговараа за бизнис состојбите, работата и функционирањето на компанијата.

Фирмата користи субвенционирање на плати преку што се исплаќаат повисоки плати на работниците.

„Овој даночен обврзник има 56 вработени и за 43 од вработените во март 2022 година ја користат мерката субвенционирање на придонеси за исплата на повисока плата за вработените од 600 до 6000 денари. Во април поддршка по основ на оваа мерка е одобрена за 47 вработени. Преку зголемувањето на платите, директно влијаеме врз подобрување на стандардот на работниците и зголемување на ефективноста и продуктивноста на работниците. Од компанијата велат дека овие мерки веќе позитивно се одразуваат и во зачувување на квалитетните кадри во секторот градежништво.“

Компанијата Прогрес 1998 и нејзините вработени, зад себе имаат низа успешно реализирани локални и регионални патни правци низ државата. Освен со градежништво се занимава и со производство на варовнички агрегати за асфалт и бетон, како и дробен варовник кој се користи за тампонски материјал. Целокупниот производствен процес е контролиран со сопствена лабораторија.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 46 минути

Составот на новата влада ќе биде доставен во Собрание во вторник

Гостиварпред 2 часа

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Македонијапред 2 часа

МОН препорача скратени часови и проветрување на училниците поради жешкото време

Гостиварпред 2 часа

Метео аларм за нестабилно време со порој и грмежи во четврток и петок

Гостиварпред 4 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 часа

Тешко повреден малолетен пешак во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Продажбата на курбани во Гостивар дозволена само на Сточниот пазар во Фазанерија

Регионпред 6 часа

Поради топлотниот бран затворени училишта и градинки во Грција

Вестипред 8 часа

Повеќе од 1,5 милиони аџии до сега пристигнаа на годишниот аџилак во Мека

Гостиварпред 4 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена