Поврзи се со нас

Спорт Македонија

Македонија ги доби противниците во новото издание на Лигата на нации

Македонската фудбалска репрезентација на денешната ждрепка во Амстердам ги доби своите противници во вториот циклус од Лигата на нации. Нашата репрезентација ќе се натпреварува во Ц дивизијата, односно во втората група каде противници ќе ни бидат селекциите на Ерменија, Естонија и Грузија.

Натпреварите од групната фаза ќе се играат во септември, октомври и ноември годинава. Најдобрите две селекции од Лига на нации кои нема да обезбедат пласман на Мундијалот во Катар 2022 година, преку редовните квалификации тоа ќе можат да го сторат преку баражот од Лигата на нации во март 2022 година.

Останатите групи во Ц дивизијата се:

ГРУПА А: Црна Гора, Кипар, Луксембург, Азербејџан
ГРУПА Б: Грузија, Македонија, Естонија, Ерменија
ГРУПА Ц: Грција, Косово, Словенија, Молдавија
ГРУПА Д:Албанија, Белорусија, Литванија, Казахстан

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!