fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Македонија и Албанија ќе ги интензивираат релациите во културата преку нови Културно информативни центри

Објавено

на

Владата на вчерашната седница даде зелено светло за основање на Културно-информативни центри во Македонија и во  Албанија, преку кои ќе се интензивираат релациите во сите дејности од областа на културата. Како што информираат од владината прес служба центрите ќе овозможат презентација и афирмација на културите на двете земји, како и институционално поврзување на субјектите од Република Северна Македонија и Република Албанија, што би резултирало со голем број на заеднички проекти и иницијативи.

Отворањето на културните центри ќе придонесе за популаризација и презентирање на традицијата, културата и уметноста, ќе овозможи навремено и изворно информирање на граѓаните за актуелните културни текови во двете држави и ќе претставува мост за зближување и заемно запознавање меѓу народите, соопштија од Владата.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!