Поврзи се со нас

Спорт

Македонија на 40 минути од Европското првенство во кошарка 2022

Објавено

на

  Машката сениорска репрезентација на Македонија тргнува во решавачката битка за пласман на Европското првенство кое ќе се одржи следната година. По склопувањето на сите коцки во квалификациите денеска од 15 часот избраниците на Тодоров ќе ги одиграат последните 40 минути против селекцијата на Естонија, по кои ќе се знае последниот патник од групата Б на Евробаскетот.

  Македонските кошаркари поради поразот во првиот дуел со Естонија во Скопје (72-81), за да се најдат помеѓу најдобрите од Европа, треба да ги совладаат естонците со повеќе од 9 поени разлика, што ќе значи директен пласман.

  Селекторот Александар Тодоров одлучи дека тимот кој победува не треба да се менува, па денеска, во 15 часот во Арената „Молот“ во Перм, ќе истрчаат истите 12. кошаркари кои вчера ја совлада Италија (87:78).

  Дамјан Робев, Лука Савичевиќ, Бојан Крстевски, Дамјан Стојановски, Кристијан Николов, Андреј Магдевски, Бојан Трајковски, Теодор Симиќ, Џејкоб Вајли, Војдан Стојановски, Ненад Димитријевиќ и Стојан Ѓуроски.

  Иако е на листата на пријавени играчи, под прашалник е настапот на нашиот најдобар кошаркар Нено Димитријевиќ поради здобиената повредеа на вчерашниот натпревар со Италија.

   

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!