Поврзи се со нас

Македонија

Македонија се консултира со НАТО по експлозиите во Полска

Објавено

на

Македонските власти изразија сочувство до полскиот народ и колеги по вчерашните експлозии во полското село Пжеводов, близу границата со Украина. Истовремено искажаа загриженост од случувањата.
„Загрижени од експлозиите на територијата на Полска. Целосна поддршка и солидарност со нашиот близок партнер Полска, им изразуваме сочувство на семејствата на жртвите. Се консултираме со нашите сојузници во НАТО и внимателно ја следиме ситуацијата.“, напиша на фејсбук министерот за надворешни работи Бујар Османи.
Премиерот Димитар Ковачевски истакна дека треба да се соберат сите факти за трагичниот настан.
„Ова е време да бидеме уште порешителни во нашата основна задача – да ја одржуваме територијата на НАТО безбедна и сигурна. Работиме заедно со сојузниците за да се соберат сите факти за овој трагичен настан“, наведе Ковачевски.
Во експлозиите две лица ги загубија животите.
Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 4 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена