fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Македонската армија слави 28-ми роденден

Објавено

на

Денешниот датум, 18-ти август се одбележува како Ден на армијата на Македонија. Одбележувањето на 28-миот роденден годинава ќе се организира под посебен протокол, поради ковид пандемијата.

На воениот стадион во Скопје ќе се изврши почесна артилериска средба, како и пригодна свеченост. Најавено е обраќање на претседателот Стево Пендаровски и министерката за одбрана Радмила Шеќеринска.

Датумот е одреден во чест на формирањето на првиот Македонски партизански баталјон „Мирче Ацев“ (18-ти август 1943 година) на Славеј Планина, Дебарца.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!