fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Македонскиот филм „Медена земја“ и официјално меѓу номинираните за „Оскар“

Објавено

на

Mакедонскиот документарен филм „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов и официјално влезе во трката за „Оскар“ и тоа во две категории –  за најдобар документарен филм и за најдобар странски филм.

Во категоријата најдобар странски филм во потесниот избор влегоа 10 филмови од повеќе од 90 пријавени. Czech Republic, “The Painted Bird”, Estonia, “Truth and Justice”, France, “Les Misérables”, Hungary, “Those Who Remained”, North Macedonia, “Honeyland”, Poland, “Corpus Christi”, Russia, “Beanpole”, Senegal, “Atlantics”, South Korea, “Parasite”, Spain, “Pain and Glory”

Во категоријата најдобар документарец се избрани 15 филмови од 159 пријавени. “Advocate”, “American Factory”, “The Apollo”, “Apollo 11”, “Aquarela”, “The Biggest Little Farm”, “The Cave”, “The Edge of Democracy”, “For Sama”, “The Great Hack”, “Honeyland”, “Knock Down the House”, “Maiden”, “Midnight Family”, “One Child Nation”.

Годинешното доделување на Оскар ќе се одржи на 9. февруари во Долби театарот во Холивуд.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!