Поврзи се со нас

Занимливости

Македонскиот филм „Медена земја“ и официјално меѓу номинираните за „Оскар“

Mакедонскиот документарен филм „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов и официјално влезе во трката за „Оскар“ и тоа во две категории –  за најдобар документарен филм и за најдобар странски филм.

Во категоријата најдобар странски филм во потесниот избор влегоа 10 филмови од повеќе од 90 пријавени. Czech Republic, “The Painted Bird”, Estonia, “Truth and Justice”, France, “Les Misérables”, Hungary, “Those Who Remained”, North Macedonia, “Honeyland”, Poland, “Corpus Christi”, Russia, “Beanpole”, Senegal, “Atlantics”, South Korea, “Parasite”, Spain, “Pain and Glory”

Во категоријата најдобар документарец се избрани 15 филмови од 159 пријавени. “Advocate”, “American Factory”, “The Apollo”, “Apollo 11”, “Aquarela”, “The Biggest Little Farm”, “The Cave”, “The Edge of Democracy”, “For Sama”, “The Great Hack”, “Honeyland”, “Knock Down the House”, “Maiden”, “Midnight Family”, “One Child Nation”.

Годинешното доделување на Оскар ќе се одржи на 9. февруари во Долби театарот во Холивуд.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!