fbpx
Поврзи се со нас

Култура

Македонскиот кандидат за Оскар „Медена земја“ ќе се прикажува во Гостивар

Гостиварци ќе имаат можност во својот град да го погледнат најнаградуваниот македонски документарен филм и кандидат за големата филмска награда Оскар, „Медена земја“. Филмот ќе се прикажува во Центарот за култура АСНОМ во Гостивар на 13 октомври, со почеток во 20 часот.

„Медена земја“ (Honeyland) ја раскажува приказната за Атиџе, последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа, која живее сама со својата мајка во централна Македонија. Главна идеја на филмот е да се прикаже припадноста на човекот кон природата и нарушување на природната рамнотежа преку судир на два различни начина на искористување на Земјините ресурси.

Филмот, во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, триумфираше со три главни награди на престижниот американски фестивал Sundance, се прикажува ширум светот и доби одлични рецензии од Ролинг стоун магазинот, Вокс, Холивуд репортер  и други.

Билетите за проекцијата во Гостивар чинат 100 денари и ќе се продаваат истиот ден (недела) од 18 до 20 часот во Центарот за култура.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!