Поврзи се со нас

Спорт

Македонските кошаркари од 18 часот во Сосновиец ѝ гостуваат на Полска

Објавено

на

Македонската сениорска репрезентација е во Сосновиец, каде вечерва, од 18.часот, во Арената „Арцелор Митал Парк“, следува вториот натпревар од квалификациите за Европското првенство во 2025 година, против репрезентацијата на Полска.

На премиерниот меч, пред неколку дена во Скопје, против репрезентацијата на Естонија, бевме блиску до победата, но на крајот се радуваа момците од Балтикот, кои имаа подобра завршница.

Полјаците веќе имаат обезбедено пласман на Евробаскет 2025 како еден од домаќините на овој шампионат. Но селекторот Игор Миличиќ ги повика најдобрите кошаркари за овој февруарски ФИБА „прозорец“. Полска во првото коло загуби од Литванија, па оваа селекција сигурно максимално мотивирана ќе влезе во дуелот со нашиот национален тим.

Двете селекции релативно добро се познаваат, особено ако се земе в предвид дека лани одигравме два контролни натпревари во Белград. Секако, има измени во ростерите на двете екипи. Во нашата, селекторот Александар Јончевски го има на располагање и Американецот Итан Хап, кој беше еден од најдобрите на премиерата во СРЦ „Кале“ на дуелот со Естонија, Полјаците ќе настапат без најдобриот играч Матеуш Понитка, кој итно беше повикан да се јави на тренинг во белградски Партизан.

„Направивме премногу грешки, тоа беше причината за поразот. Во првото полувреме одлично ги оддалечивме во рекетот, но во вториот дел ситуацијата се промени. Бевме надвор од ритам, загубените топки беа многу важен фактор за тој пораз од Естонците“ – прокоментира американскиот центар по загубениот меч.

Нашиот нов играч во центарската линија е свесен за квалитетите на нашиот вечерашен противник – Полска. Потенцира дека борбеноста мора да биде на највисоко моЖно ниво ако сакаме да се стекнеме со шанса за победа.

„Полска е навистина силна репрезентација, без оглед што е пласирана на Евробаскет сигурно ќе биде мотивирана да одигра добар меч на домашен терен. Ќе мораме да се бориме за секоја топка за да имаме шанса да стигнеме до позитивен резултат. Борбеноста мора да биде највисоко ниво за да се бориме за победа на овој меч“ – вели Хап пред ова прво гостување во квалификациите.

Преносот од салата во Сосновиец, стартува од 18.часот, а ќе оди „во живо“ на „Sportklub 4 HD“.

ТАБЕЛА

1.Литванија 1          1          0          83:64 2
2. Естонија   1          1          0          74:69 2
3.МАКЕДОНИЈА    1          0          1          69:74 1
4.Полска      1          0          1          64:83 1

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 15 минути

Приведување во Гостивар, мајка го пријавила синот за агресивно однесување

Македонијапред 1 час

Четврти ден штрајк на приватните специјализанти, осуда за притисоците

ИЗБОРИ 2024пред 2 часа

Скратени часови на 23 април и 7 мај во училиштата во кои ќе се гласа на изборите

Гостиварпред 3 часа

Какво културно наследство „крие“ Гостивар – Изложба на фотографии и разгледување на Саат Кулата

Гостиварпред 5 часа

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 8 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 9 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 20 часа

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена