Поврзи се со нас

Спорт

Македонските одбојкари подготвени за утрешниот старт на ЕП во Скопје

Објавено

на

Со натпреварот меѓу кодомаќинот Италија и Белгија денеска почнува 33. Европско првенство за одбојкари на кое на картата домаќини меѓу осумте градови е и Скопје.

Скопје е домаќин на групата Ц во која противници на македонската одбојкарска репрезентација се селекциите на Данска, Чешка, Црна Гора, Холандија и Полска.

Воведниот натпревар на ЕП македонските одбојкари ќе го одиграат в среда од 20 часот против Данска во салата „Борис Трајковски“, по што следуваат дуелите против Црна гора (2 септември), Полска (3 септември), Холандија (5 септември) и Чешка (6 септември).

Премиерниот натпревар на ЕП, на кое кодомаќини се и Бугарија и Израел, вечерва од 20 часот во Болоња е во рамки на групата А во која се и репрезентациите на Естонија, Германија, Србија и Швајцарија.

Во групата Б се репрезентациите на Бугарија, Хрватска, Финска, Словенија, Шпанија и Украина, додека групата Д ја сочинуваат Франција, Грција, Израел, Португалија, Романија и Турција.

Пласман во нокаут фазата ќе обезбедат најдобрите четири репрезентации во секоја група.

Осминафиналните и четвртфиналните натпревари ќе се играат во Бари и Варна, додека завршницата во борбата за медали ќе се игра во Рим.

Натпревари од групната фаза ќе се играат и во Перуџа, Анкона и Тел Авив.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена