Поврзи се со нас

Спорт

Македонските ракометарки во група со Шпанија, Литванија и Азербејџан во квалификациите за ЕП2024

Објавено

на

Со жрепка во седиштето на ЕХФ во Цирих попладнево беа одредени квалификациските групи за пласман на Европското првенство во ракомет за жени во 2024 година.

Жрепката одлучи Македонија да биде во групата 5 заедно со Шпанија, Литванија и Азербејџан.

Домаќини на Европското првенство идната година ќе бидат Швајцарија, Австрија и Унгарија, а пласман на завршниот турнир ќе обезбедат двете најдобро пласирани репрезентации во осумте квалификациски групи, како и четирите најдобро треторангирани селекции.

Евроквалификациите стартуваат во октомври оваа есен, а ќе финишираат во април идната година.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена