fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Максимум 4 гости дома, маска да се носи и на отворено, после 22 часот забрането групирање на јавни места…

Објавено

на

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека Комисијата за заразни болести ќе излезе со препораки за нови мерки против ширење на коронавирусот.

Меѓу нив е забрана на поголеми семејни собири и било какви прослави и забави во домашни услови. Во домовите максималната бројка на гости да се ограничи на 4. Ваквите препораки доаѓаат како резултат на анализите кои покажале дека голем број од новозаразените се од некои семејни прослави.

Исто така, препорака ќе биде забрана за групирање на јавен простор на повеќе од 4 лица после 22 часот. Да се воведе задолжително носење на заштитни маски или друга заштитна опрема насекаде и при престој на отворено. Исклучок од ова е при спортување, при транспорт во приватно возило ако сите во него се членови на една фамилија, во службени канцеларии ако лицето е само во канцеларија…Исклучок за задолжително носење маски би имале само децата до 6 години.

„Планираме и поригорозни мерки. И скратување на работни часови и рестрикции во движење, ако се одлучи дека тоа е мерка што треба да се имплементира. Засега далеку сме од тоа, но дефинитифно тоа е една од мерките што може да се препорача.“, рече министерот.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!