fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

„Малата невеста“ на Драмското студио од економско ги изнасмеа полуматурантите

Објавено

на

Драмското студио „Камелеон“ кое функционира во рамки на средното економско училиште во Гостивар, денес во Центарот за култура ја изведе мултиетничката комедија „Малата невеста“. Претставата се одигра пред полуматурантите од гостиварските основни училишта, како дел од активностите за промоција на средниот образовен центар, пред престојните уписи во прва година.

Младите економисти се покажаа како одлични актери, кои успешно го задржаа вниманието на публиката, намамија насмевки и предизвикаа искрени аплаузи.

Сценариото и режијата на „Малата невеста“ ги направи професорката Габриела Петроска, која раководи со Драмското студио, во соработка со професорката Васфије Билали.

„Драмското студио „Камелеон“ функционира повеќе од 15 години и е мултиетничко. Годинава одлучивме претставата која ја подготвиваме „Малата невеста“ да биде еден вид промоција за училиштето пред деветтоодделенците. Се надеваме дека ќе испратиме добра порака за соживот и соработка, толеранција и разбирање бидејќи само така можеме да одиме напред“, изјави Петроска.

Позитивната енергија меѓу средношколците актери се насети и на самата сцена. За работата и соработка со нив, професорката вели дека се голем предизвик, во кој вреди да се вложи труд и време. Претставата се реализираше со поддршка на Младинскиот образовен форум.

Во Средното економско училиште во Гостивар во прва година, може да се запишат 442 ученици во 5 паралелки со настава на македонски јазик, 7 паралелки на албански и една паралелка на турски јазик, според наставните планови и програми за економско – правна и трговска струка.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 4 часа

Изминатово деноноќие 518 новозаразени, во регионот на Гостивар 10 нови случаи на корона

Гостиварпред 6 часа

Запустена локација во гостиварски Балиндол се претвори во уреден парк со игралиште и детски реквизити

Гостиварпред 8 часа

Му се слошило во чајџилница во Гостивар и починал

Гостиварпред 8 часа

Спасовски во Маврово-Ростуше: Само со подобри услови, полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност

Што, како, каде?!пред 10 часа

Нова „Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 10 часа

УЈП ја објави најновата листа на должници

Гостиварпред 11 час

Хелсиншки за случајот „фемицид во Гостивар“: МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство

Гостиварпред 12 часа

Сојузот на Борци од Гостивар го одбележа 23 Октомври, денот на Македонската револуционерна борба

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!