fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Малата сала на Центарот за култура во Гостивар ќе добие парно греење

Објавено

на

Се подобруваат условите во малата сала на Центарот за култура АСНОМ во Гостивар. Оваа зима, просторијата во која се одржуваат разни културни манифестации и изложби, конечно ќе биде затоплена како што треба за пријатна атмосфера на оние што настапуваат и за публиката. Деновиве започна поставувањето на централно парно греење во салата. Проектот се реализира со финансиски средства од Министерството за култура на Република Македонија.

-Затоплувањето на малата сала претставуваше проблем со кој се соочувавме секоја зима, години наназад. Затоа конкуриравме со проект, Министерството не` поддржа и веруваме дека отсега се обезбедени одлични услови за настаните што се организираат во оваа просторија, велат од гостиварскиот Центар за култура.

Според најавите новото централно греење ќе биде пуштено во употреба за една недела.

Паралелно периодов се работи и на поставување на дополнително парно греење во градската библиотека.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!