Поврзи се со нас

Гостивар

Малиот парк во Гостивар разубавен со ново зелено катче

Објавено

на

  • Shqip

Во малиот парк во центарот на Гостивар уредено е ново зелено катче, а обновена и повторно ставена во функција е и големата фонтана. Катчето е донација од Халк Банка, како дел од активностите од платформата HalkEco.

Градоначалникот Арбен Таравари и генералниот директор на банката Билал Сучубаши, денес го посетија уреденото место и официјално го пуштија во употреба.

„Сакам да упатам благодарност до Халк Банка за ова убаво место, каде граѓаните може да уживаат и да се релаксираат. Знаеме дека се случува да се уништуваат јавни површини, урбана опрема, така беше и на шеталиштето покрај Вардар, а и овде во паркот додека траеа работите за уредување. Затоа сакам да апелирам до сите да не ги уништуваме, туку да ги чуваме. Тоа што е направено, не е на општината, туку на сите граѓани, тоа е богатство што заедно треба да го чуваме“, рече градоначалникот.

Генералниот директор на Халк Банка во Македонија истакна дека целта на платформата Халк Еко е заштита и подобрување на животната средина, создавање здрави навики кај населението и зголемување на еколошката свест и грижа. „Задоволство ни е што придонесуваме Гостивар да има едно вака зелено уредено катче, каде граѓаните може да уживаат. Освен во Гостивар во рамки на платформата спроведуваме активности и во други места.“, изјави Сучубаши.

Новото катче во малиот парк во Гостивар е уредено со зеленило, урбана опрема и осветлување. За негово уредување биле издвоени околу 25 илјади евра од донаторот, додека општината учествуваше со логистичка поддршка.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 9 часа

Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

Гостиварпред 10 часа

411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

Вестипред 13 часа

Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

Гостиварпред 14 часа

Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

Македонијапред 14 часа

ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

Гостиварпред 15 часа

25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 17 часа

Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 17 часа

Викенд временска прогноза

Што, како, каде?!пред 18 часа

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Вестипред 19 часа

Славниот актер Алек Болдвин ја застрела директорката на фотографија на снимање на филм

Македонијапред 1 ден

Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

Здравје и убавинапред 1 ден

Кога треба да се запре со тренингот?

Македонијапред 1 ден

Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

Вестипред 7 дена

КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

Гостиварпред 2 недели

Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

Гостиварпред 4 дена

Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

Гостиварпред 1 недела

Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

Гостиварпред 2 недели

Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

Локални избори 2021пред 1 недела

Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

Гостиварпред 2 недели

Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

Гостиварпред 2 недели

Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

Локални избори 2021пред 1 недела

Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

Македонијапред 1 недела

Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

Културапред 2 недели

Битолскиот театар со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Локални избори 2021пред 2 недели

Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 5 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 5 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 5 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 5 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 6 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 8 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 9 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 1 година

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 1 година

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!