Поврзи се со нас

Спорт

Манчестер Сити оствари рекорден профит од 712.8 милиони фунти

Објавено

на

Откако минатата сезона ја освои својата прва „тројна круна“, Манчестер Сити објави денеска дека минатата сезона била фантастична и на финансиски план остварувајќи рекорден профит.

Клубот, кој е во мнозинска сопственост на шеикот Мансур од август 2008 година, остварил приход од 712.8 милиони фунти заклучно со јули 2023, што е зголемување за 99.8 милиони фунти во однос на претходната сезона, со рекордна нето добивка од 80.4 милиони фунти.

„Во сезоната 2022/23 Манчестер Сити досегна нови височини и постави нови мерила. Накратко речено, минатата сезона Манчестер Сити забележа најдобра фудбалска и комерцијална година во својата легендарна историја“, изјави претседателот на „граѓаните“, Калдун Ал Мубарак.

Сити забележал раст во однос на претходната година во приходите од реклами, приходи на денот на натпреварите и од телевизиските права.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 4 недели

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена