Поврзи се со нас

Гостивар

Манифестација во основното училиште „Исмаил Ќемали“ во Гостивар

Објавено

на

Во основното училиште „Исмаил Ќемали“ во Гостивар, денес се одржа манифестација по повод патрониот празник, 28 ноември, која претходно беше одложена поради автобуската трагедија во Бугарија.

Училишната управа оценува дека годината што изминува била успешна во однос на справување со предизвиците од онлјан настава, па враќање на физичко присуство, а реализирани се повеќе проекти и активности.

„Ова за нас беше навистина продуктивна година. Многу сум задоволна од тоа што имаме постигнато со соработниците, општината, градоначалникот. Со дигитализацијата успеавме да опремине 6 нови уччилници, и многу други инвестици како обнова на холовите, менување на сите врати, потоа опремување на 12-тина училници со нов инвентар и материјали. Врвот е соработката која во јануари ја склучивме со Гете институтот, значи тоа е збратимување со инстутот кој е познат во светски рамки’, изјави Шпреса Усеини, директор на ОУ „Исмаил Ќемали“ Гостивар

На манифестацијата присуствуваше и градоначалникот Арбен Таравари, кој и самиот учел основно во ова училиште.

„Немаше прилика да бидеме тука на датумот на патронатот, па еве сега дојдовме, да им посакаме среќа и успеси на учениците и наставниците. Нашата поддршка секогаш ја имаат и ќе ја добиваат“, рече  Таравари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 6 минути

Армијата одбележува 30 години постоење

Вестипред 45 минути

Портокалово ниво на опасност, денеска и утре тропски температури

Македонијапред 12 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 14 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 15 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 16 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 18 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 19 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 20 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 21 час

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 21 час

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 22 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Гостиварпред 23 часа

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Manifestim në shkollën fillore “Ismail Qemali” në Gostivar

Објавено

на

Në shkollën fillore “Ismail Qemali” në Gostivar, sot u mbajt manifestimi me rastin e festës së patronatit, 28 Nëntorit, e cila paraprakisht ishte shtyrë për shkak të tragjedisë së autobusit në Bullgari.

Drejtoria e shkollës vlerëson se viti i kaluar ka qenë i suksesshëm në drejtim të përballjes së sfidave të mësimdhënies online, më pas rikthimit në praninë fizike, si dhe janë realizuar disa projekte dhe aktivitete.

“Ky ka qenë një vit vërtet produktiv për ne. Jam shumë e kënaqur me atë që kemi arritur me bashkëpunëtorët tanë, komunën, kryetarin. Me digjitalizimin arritëm të pajisim 6 klasa të reja, dhe shumë investime të tjera si renovimi i sallave, ndërrimi i të gjitha dyerve, pastaj pajisja e 12 klasave me inventar dhe materiale të reja. Në krye është bashkëpunimi që e kemi lidhur në Janar me Institutin Goethe, pra është një binjakëzim me institutin që njihet botërisht”, tha Shpresa Useini, drejtoreshë e shkollës fillore “Ismail Qemali”, Gostivar.

Në manifestimin morri pjesë edhe kryetari i komunës Arben Taravari, i cili edhe vetë ka mësuar në këtë shkollë.

 

“Nuk kishte rast të jemi këtu në datën e patronatit, dhe ja tash erdhëm, t’ju dëshirojmë fat dhe suksese nxënësve dhe arsimtarëve, mbështetjen tonë e kanë çdoherë dhe do t’a marrin çdoherë”, tha Taravari.

Популарно изминативе 100 дена