Поврзи се со нас

Гостиарски

Марјан Јосифоски, портпарол на СВР Тетово

Оставивме уште една година од животот зад нас, а пред нас се нови 365 дена. Поканивме неколку личности од Гостивар да ни кажат по што ќе ја паметат и каква им била 2021-ва и што очекуваат и посакуваат во Новата Година?

Објавено

на

Годината која заврши, да бидам докрај искрен, а да не прозвучам премногу дефетистички, депресивно, сиво и патетично, единствено можеби ќе ја паметам по моите лични (сам на сам) попладневни навраќања со умот на убавите нешта случени и доживеани во претходни години, зашто 2021 повторно беше стресно „коронирана“ и по многу нешто, пред се вредносно, духовно и интелектуално  разочарувачки „корозирана“. Извадена од ментешиња, исчијанчена до немајкаде или за нигде-никаде. Година, со три прста црвено-кафенкаста животна рѓа згора која, колку и да ја триеш, едноставно не излегува од површината и од рацете, а останува и под ноките, со кои си имал ниет и си се обидел за миг да загребеш подлабоко во она што мудрите го нарекуваат „купи ден-помини“.

Па така, на прсти можам да ги избројам содржините, професионални, емотивни, општествени, па ако сакате и внатрешно-душевни, кои заслужуваат парче меморија и макар рекапитуларно одбележување. Зборувам за содржини од сите сорти и видови. Од сите маштрафи, овде-онде расфрлани, небаре бисери, а всушност се повеќе или помалку-чемери.

Во новата 2022 година, која барем според бројките ми изгледа посимпатично и ми влева надеж, бидејќи бројките полесно се памтат, не очекувам премногу на општествен план. Професионално посакувам да останам на теренот на кој, велат, најдобро сум играл. Сепак, најбитно ми е здравјето и семејството. Здравјето да ме послужи, а семејството да биде од Бога благословено, бериќетно и напредно. Зашто, и едното и другото немаат цена и со ништо не можат да се заменат, некаде да се купат или на други да се подарат. Се надевам дека, ако не повеќе, во 2022 година малку од малку, ќе се поместат нештата од  мртва точка, а не само стралките на часовниците и дека ќе навестат поисполнителни и посреќни денови за сите. Зашто, само споделена среќа може да биде поголема и вистинска. Станавме премногу себични и ненаситни мегаломани, деформирани во мислата и постапките, учествувајќи во налудничавата, безглава трка за пари, моќ и слава. А, покрај нас поминува ЖИВОТОТ или што би рекол единствениот и неповторлив Балашевиќ, животот таа малата цртичка која стои помеѓу годината на раѓање на секој од нас и годината на нашето заминување. Таа сосеама мала цртичка, која во моето родно Ниќифорово ја викаат ЛАЖИВЕК.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 1 минута

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 1 час

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 1 час

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 3 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 4 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 7 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 8 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 9 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 20 часа

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 22 часа

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 1 ден

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 1 ден

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Гостиварпред 1 ден

Владиката г.Јосиф чиноначалствуваше со света литургија во „Пресвета Богородица“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 6 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Гостиварпред 3 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivarase

Marjan Josifoski, zëdhënës i SPB Tetovë

Оставивме уште една година од животот зад нас, а пред нас се нови 365 дена. Поканивме неколку личности од Гостивар да ни кажат по што ќе ја паметат и каква им била 2021-ва и што очекуваат и посакуваат во Новата Година?

Објавено

на

Vitin që përfundoi, të jem plotësisht i sinqertë, dhe të mos tingëllojë shumë disfatës, i dëshpëruar, gri dhe patetik, mund ta kujtoj vetëm në pasditen time personale (vetëm për vetëm) me mendjen të gjërave të bukura që ndodhën dhe përjetova vitet e mëparshme, sepse Viti 2021 ishte sërish i “gërryer” stresues dhe në shumë mënyra, mbi të gjitha vlerat, shpirtërisht dhe intelektualisht e “gërryer” në mënyrë zhgënjyese. E nxjerrur nga menteshat, pastruar askund ose për askund. Një vit me tre gishta ndryshk jete të kuqërremtë sipër, që sado ta fërkosh, thjesht nuk del nga sipërfaqja dhe nga duart, dhe mbetet nën thonj, me të cilin kishe qëllim dhe e provove. për një çast të gërvishtem më thellë në atë që të mençurit e quajnë “blej një ditë”.

Pra, mund t’i numëroj në gishta përmbajtjet, profesionale, emocionale, sociale dhe nëse dëshironi, të brendshme mendore, të cilat meritojnë një copëz kujtese dhe të paktën një shënim përmbledhës. E kam fjalën për përmbajtjen e të gjitha varieteteve dhe llojeve. Nga të gjithë mastrafët, të shpërndarë andej-këtej, si perla, dhe në fakt janë pak a shumë melankolikë.

Në 2022-shin e ri, që të paktën sipas shifrave më duket më simpatik dhe më jep shpresë, sepse shifrat janë më të lehta për t’u mbajtur mend, nuk pres shumë në aspektin social. Profesionalisht dua të qëndroj në fushë ku, thonë, kam luajtur më së miri. Megjithatë, shëndeti dhe familja ime janë më të rëndësishmet për mua. Më shërbeftë shëndeti, dhe familja ime qoftë e bekuar, e begatë dhe e begatë nga Zoti. Sepse, të dyja nuk kanë çmim dhe nuk mund të zëvendësohen me asgjë, të blihen diku apo t’u jepen të tjerëve. Shpresoj që, nëse jo më shumë, në vitin 2022 pak nga pak, gjërat do të lëvizin nga ngërçi, jo vetëm sahati, dhe se do të paralajmërojnë ditë më të kënaqshme dhe më të lumtura për të gjithë. Sepse vetëm lumturia e përbashkët mund të jetë më e madhe dhe e vërtetë. Jemi bërë megalomanë tepër egoistë dhe të pangopur, të shtrembëruar në mendime dhe veprime, duke marrë pjesë në garën e çmendur, pa kokë për para, pushtet dhe famë. Dhe JETA kalon pranë nesh ose, siç do të thoshte i vetmi dhe unik Balasheviç, jeta është ajo vijë e vogël që qëndron midis vitit të lindjes së secilit prej nesh dhe vitit të largimit tonë. Është një vizë shumë e vogël, që në vendlindjen time Nikiforovo e quajnë SHEKULL I GËNJESHTËRT.

Популарно изминативе 100 дена