Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Марш за традиционално семејство и Парада за поддршка на ЛГБТИ денес во Скопје

Објавено

на

  Главниот град денес ќе биде место кадешто ќе се одржуваат два настана со спротивставени цели и пораки: едниот за поддршка на правата на хомосексуалците и трансродовите лица и другиот за промовирање на традиционалните семејни вредности.

  „Парадата на гордоста, Скопје Прајд е протестен марш кој има за цел да го сврти вниманието на јавноста кон нееднаквоста со која живеат ЛГБТИ луѓето во нашата земја. Стигмата, неприфаќањето и насилството се нешта со кои ЛГБТИ заедницата секојдневно се соочува и кои мора да се надминат.“, велат од Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија, организатори на парадата.

  Здружението на граѓани Традиционално семејство, пак го организира маршот „Сведоштво ЗА семејството“. „Настанот е насочен кон промовирање и зачувување на традиционалните семејни вредности и против можноста во македонското општество да се пропагира и озаконува неприродното семејство и Џендер идеологијата. Да излеземе заедно и да посведочиме за вистината за тоа што е брак, семејство, пол и заедно, со нашите семејства, да ја започнеме нашата прошетка што сведочи живот“, велат организаторите.

  Настаните се со почеток во 12 часот. Парада на гордоста, почнува од паркот „Жена борец“ на ул.„Димитрие Чуповски“, преку  ул.„Васил Главинов“, булеварите „ВМРО“ и „Илинден“ до „Школка“ во Градски Парк.

  Маршот „Сведоштво за семејство“ почнува од црквата „Св.Богородица’’ на ул.„Филип Втори Македонски“, преку ул.„11-ти Октомври“, „Димитрие Чуповски“, „Васил Главинов“, до Соборниот храм „Св. Климент Охридски“.

  „Поради одржување на овие два настани, сообраќајот ќе биде пренасочен по булевар „Кочо Рацин, ул.„Кирил и Методиј“ ,булевар „Св.Климент Охридски“ и другите околни улици. Апелираме до сите граѓани учесници во сообраќајот да се почитуваат наредбите кои ќе ги даваат униформираните полициски службеници и да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.“, соопшти МВР.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 5 секунди

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Спортпред 1 час

  Продолжува кошаркарското првенство: КК Гостивар му гостува на Куманово

  Вестипред 2 часа

  Од денеска влез во Косово со потврда за три вакцини

  Македонијапред 3 часа

  Сибирски студ, внимавајте на голомразица!

  Здравје и убавинапред 3 часа

  Храна која ги зајакнува коските, особено додека старееме

  Македонијапред 16 часа

  Потврдени нови 2.071 случај на ковид во земјава

  Гостиварпред 18 часа

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 20 часа

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Македонијапред 20 часа

  Скратување на изолација од десет на седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

  Гостиварпред 21 час

  Приведен 27 годишник од гостиварско по распишана потерница

  Гостиварпред 22 часа

  Колку пари ќе добијат партиите од Локалните избори во Гостивар: Еден глас 15 денари!

  Македонијапред 23 часа

  ДЗС: Просечната нето плата во ноември лани била 29 130 денари

  Вестипред 23 часа

  Во Австрија се воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

  Македонијапред 1 недела

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 2 недели

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 2 недели

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 3 дена

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 2 недели

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 1 недела

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Вестипред 4 дена

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 3 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена