fbpx
Поврзи се со нас

Временска машина

Објавено

на

  Овие раскажувања се  базирани на вистинити факти,меѓутоа некои имиња,ликови и места се (ќе бидат) изменети од драматурски причини.

   

  Некогаш не така  одамна постоеше еден град стотина километри и милион години оддалечен од реалноста. Околу градот имаше ограда од едноставни желби и неостварени соништа кои чекаа на шалтерот на животот да ги повикаат да бидат споени со својот сонувач.

  Но како што обично и се случува во реалноста не` секогаш сонот успева да го најде својот сонувач. И така некои соништа остануваа засекогаш на крајот од градот заковани на првата патарина како линија која не може да се помине од страна на сонувачите во нереалниот град.

  Но имаше и такви кои си го пронајдоа својот сон и некако успејаа да заминат од нереалниот град, некои пак очајни остануваа да вегетираат во рамките на градот како живи подвижни докази дека тука некогаш имало некоја движечка сила, имаше и такви кои својот сон и се’ она што го сакаа од својот живот беше токму тука, во едноставноста на нереалниот град.

  Моите раскажувања ќе бидат  една „ временска машина” за нашиот Гостивар, за повозрасната читателска публика ќе биде едно интересно патување а за помладите едно запознавање со градот  Ќе разговараме за разни гостиварски ликови кои во минатото му давале одреден имиџ на нашиот град. Ќе се присетиме на некои минати времиња кога имало огромно количество на позитивна енергија во Гостивар и сите ние сме го славеле нашиот град но ќе се потсетиме и на  моментите кога ѓаволот се шетал по гостиварските улици.

  Нашиот Гостивар знае многу нешта и пред нас и за наше време а и  многу е веројатно дека ќе знае и после нас.

  За почетокот на нашето патување да се потсетиме на некои ликови кои ќе разбудат некои чувства кај вас почитувани гостиварски читатели.

  Вие кои го пронајдовте вашиот сон надвор од Гостивар, вие кои се’ уште сте во потрага по излезот а и вие кои ништо не би менувале во вашето утре, таму некаде околу 2000-та ,плус-минус некои 5 години имаше еден лик кој беше култен за Гостивар и после неговото заминување се почувствува одредена празнина низ гостиварските тротоари. Тогаш, тоа време и сите ние кои бевме дел од тоа време многу добро бевме запознаени со ликот и делото на Митре Партизан. Легендарниот гробар кој свиркаше по гостиварските тротоари и ако некој наседнеше на неговата свирка и се свртеше прашувајќи го :Каде бе Митре?Што ти треба, што свиркаш?-тој ќе ти речеше:Извини што си глупав!!! Значи контра сите општо прифатени норми за урбана легенда Митре беше токму тоа во некои гостиварски сфаќања.

  Многу, многу наназад во времето на нашиот град егзистираше платнениот монитор под кровот на гостиварското кино КУЛТУРА, е тука имаше разноразни ликови и случки и беше еден прозорец кон светот кој е надвор од нашиот град. Таму гостиварци од време-навреме доаѓаа да видат нешто поразлично од своето секојдневие но на нашето кино ќе посветиме нешто повеќе внимание во  некое следно временско патување. Ќе се присетиме на ликот  Бирус и на неговото остро око и строг прекор за сите кои за време на кино проекцијата правеа недолични работи  за граѓанин на нереален град во рамките на една нереална социјалистичка земја.

  Нашиот град ги имаше и единствените Бале канта заедно со својата сестра Ружа Рушка, деца на народен херој  од НОВ ,со нив двајца  нешто тргнало во погрешен правец, со одредени пречки во нивниот развој тие двајца беа гостиварскиот лумпопролетеријат со кои нашите родители не плашеа кога бевме деца,доколку бевме непослушни,кога не сакавме да јадеме, да учиме, да спиеме…

  Гостивар има приказна за раскажување и за Black Forest ,почеток и развој на кој со текот на времето својата моќ ја трансформира во нешто империјалистичко и хегемонско однесување барем кон оние кои мораа својот гостиварски сон да го создаваат со помош на Black Forest.

  Гостивар имаше медиуми: ТВ СУКО, ТВ АМ, радио супер Нова,Радио Еми кои беа резултат на едно радио Бонита, радио Га-Га, Гостивар ги имаше Црвен Дожд, Портанигра, Во градот на светлината па се до Ареа. Ги имаше и ЈА ТЕБЕ ТИ МЕНЕ, ги имаше ГЕМИЏИИТЕ, го имаше НИКОЛФЕРТ и многу други специфични и интересни  нешта кои му даваа опис на Гостивар.

  Не е поентата да звучам носталгично, можеби е до времето кое заминало и оставило лузна на мојата  перцепција за мојот град, мојот  и вашиот град беше дом на стрип ликови.

  Некако се измени(л), кафеана го завеала приматот на повеќето културни институции во градот,многу веројатно на некои од нас-последните мохиканци од  Гостивар ни е шок кога во обид да вдишеш здив од ноќниот живот во градот ќе се најдеме на некое место каде се вртат моменталните хитчиња и кога си дел од некоја јонџа атмосфера каде што испотени  момчиња и девојки со кренати раце слават некои абортус стихови и кога пред очи ти се врти и жмиголи некое тело на малолетна сограѓанка како резултат на ескалирање на музички занес од некоја си „Бела циганка” гледаш и си се прашуваш онака во себе:Имаш ли ти мајка бре дете, татко, брат , сестра или баба, дедо и на крајот Добро бе дете имаш ли ти мозок? Каде  е стихот за љубовта,за морето, за месецината, за првиот бакнеж?-накој треба да се воодушевуваш!

  Ама јас пак си велам, можеби е до моите штрафови-за’рѓале, секое време си носи свои херои.

  Како и да е, ќе бидеме тука да се присетиме на некогашните ликови како НЕРВ, КАПЕЛО, некои ликови од гостиварското подземје, да ги еволуираме гостиварските славни маала каде живееја гостиварските директори, како пулсираше гостиварскиот тротоар и како се менува(ше) нашиот Гостивар.

  Додека ги пишувам овие редови за мојот и ваш убав Гостивар слушам од ТВ како некој порачува дека победува, како некоја будала ескалира со својата тупост и си мислам ако ништо друго барем не е гостиварец, тоа е некако утешително и остава надеж во нас како гостиварци.

  Имало и тука разни пропаднати абортуси кои со текот на времето биле во ситуација да решаваат нешто битно за нашиот град но некако сме поминале посуптилно, без некои поголеми штети  по гостиварскиот дух.

  И така драги мои гостиварци бидете ми добри, одлични, пред нас се убави нешта, убави дружења.Сакајте се, пијте по некое  кафенце кај комшиите и секогаш чувајте убава мисла во вас.

  До следната наша, ракија дружба ве мисли вашиот

  ®Ban Ki Mun ®!!!

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 33 минути

  Измамен гостиварец, порачал половни машини за косење

  Вестипред 1 час

  Продолжува рекордниот раст на рубљата во однос на доларот и еврото

  Што, како, каде?!пред 2 часа

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 3 часа

  Приведен дилер баран по наредба на судот во Гостивар за казна затвор од 6 години

  Гостиварпред 4 часа

  Викенд временска прогноза

  Гостиварпред 16 часа

  Ќе се реновира детското одделение во болницата во Гостивар

  Македонијапред 18 часа

  Малиот гениј Македон на прием кај Пендаровски и Шаќири

  Гостиварпред 18 часа

  Возат патници со неисправни возила, 15 казни во Гостивар и Тетово за превозници

  Вестипред 19 часа

  Расте бројот на заболени од мајмунски сипаници во Европа и Северна Америка

  Гостиварпред 21 час

  Приведен гостиварец, се однесувал агресивно кон полицајци

  Гостиварпред 23 часа

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Гостиварпред 1 ден

  Малолетник повреден со нож пренесен во болницата во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Самостојна изложба на Решат Амети во Грац

  Вестипред 5 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 3 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварец докторант на Универзитетот во Чикаго со проект за учениците во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 2 недели

  Оглас за 22 вработувања во Општина Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 дена

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар поставени инфо-табли за реката Вардар

  Гостиварпред 1 недела

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Спортпред 2 недели

  Распали гостиварската артилерија за голема победа против ТФТ Скопје 92-85

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварци засукаа ракави-„Генералка викенд“ како порака за еколошко освестување

  Гостиварпред 1 недела

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 4 дена

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Спортпред 2 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 4 дена

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 5 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 4 недели

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена