Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Маска за регенерирање на косата која можете сами да си ја направите

Објавено

на

Алоето има антиинфламаторни и хранливи својства. Може да помогне во одржувањето на косата хидрирана, а скалпот смирен: „Листот на растението алое вера е богат со вода, особено во внатрешниот слој на листот, па помага за хидратација на скалпот и косата. Овие својства ги прават маските за коса од алое идеални за постигнување здрава коса, бидејќи го намалуваат оштетувањето на косата и и даваат здрав сјај.

Што се однесува до придобивките за скалпот, алое вера е добро позната антиинфламаторна состојка која го смирува скалпот и може да ја смири иритацијата како онаа предизвикана од првут или сува кожа.

За да направите маска за коса ќе ви требаат свежи листови од алое или гел од алое вера купени од продавница или аптека. Дополнително, ќе ви треба масло по ваш избор. Се препорачуваат кокосово, маслиново или арганово масло.

Ако имате алое дома, исечете ги листовите по должина и изгребете го гелот со лажица. Измешајте 3-4 лажици гел од алое со 6-8 лажици од саканото масло на собна температура. Мешајте ја смесата додека не добиете густина како паста и маската е веќе готова.

Нанесете ја маската прамен по прамен, за да биде рамномерно распоредена насекаде, вклучувајќи го и скалпот. Ставете капа за туширање или кеса и оставете да делува 15-30 минути. Потоа измијте ја косата со благ шампон и темелно исплакнете со млака вода.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена