Поврзи се со нас

Технологија

Mastercard објави дека секоја банка и трговец ќе може да понуди плаќање во криптовалути преку својата мрежа

Објавено

на

Mastercard објави дека наскоро илјадници банки ширум светот, како и милиони трговци, ќе можат да интегрираат криптовалути во својата платежна мрежа и нормално потоа да се справуваат со трансакциите.

Ова е возбудлива вест бидејќи на овој начин криптовалутите на голема врата влегуваат во „традиционалниот“ свет на финансиите, што само пред неколку години изгледаше сосема невозможно. Значи, треба да се очекува дека економијата зад криптовалутите значително ќе се прошири по овој потег.

Се уште не е познат точниот датум кога тоа ќе се случи, но техничкиот аспект на целата приказна е. Имено, Mastercard склучи партнерство со Bakkt, компанија специјализирана за криптовалути, која ќе биде сервер на „чувар“ услуги за оние кои ќе се приклучат на програмата.  Веднаш штом се појави оваа вест, акциите на Bakkt пораснаа за 234 проценти.

Во моментов има 2,8 милијарди активни Mastercard картички во системот, таа компанија поврзува повеќе од 20.000 финансиски институции, милиони трговци и сега „на дланка“ ќе нуди криптовалути како средство за плаќање.

Секако, расте и вредноста на криптовалутите, bitcoin -от проби 60.000 американски долари, а ethereum се приближува до 5.000 долари. Растат и другите криптовалути, растат менувачниците, се збогатуваат сите што инвестирале во се заедно.

Исто така, за очекување е и останатите да го започнат истото по Mastercard, па приказната со криптовалутите ќе се прошири уште повеќе, до ниво кое не така одамна, не можевме ниту да ги замислиме.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Спортпред 12 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена