Поврзи се со нас

Спорт

Математики, анализи, теории – Последно коло: КК Гостивар – ТФТ Скопје од 17 часот

Објавено

на

  Полека, но дефинитивно, привршува регуларниот дел од натпреварувањето во Првата македонска кошаркарска лига – мажи. Денеска и утре се играат преостанатите 4 дуели со кои ќе се комплетира последното 22. коло по што ќе се одреди конечниот распоред на табелата, односно ќе се формираат двојките за завршниот топ 8 плеј-оф.

  КК Гостивар – ТФТ Скопје, Пелистер – Работнички, Вардар – Куманово и Црн Дрим – МЗТ Скопје се последните 4 натпревари сезонава од регуларниот дел.

  КК Гостивар во Младост денеска ја пречекува екипата на ТФТ Скопје. Гостиварци со 33 бодови се наоѓаат на 5. позиција, исто колку што имаат и Куманово, ТФТ Скопје и Навико ФМП. За да ја задржат оваа позиција „бело-сините“ треба да го добијат денешениот дуел со ТФТ и тоа со што е можно поголема кош разлика. Во борбата за 5. позиција со екипата на Куманово, Гостивар е во моментална предност, поради подобрата кош разлика од +16 поени, имајќи во предвид дека кумановци последниот натпревар го играат со Вардар, таа разлика и не е недостижна.

  И ТФТ Скопје не е без шанси за повисок пласман, со евентуална победа денеска над Гостивар може да се искачи и на 5. позиција.

  Натпреварот КК Гостивар – ТФТ Скопје започнува од 17 часот, пред почетокот на натпреварот ќе објавиме линк на кој ќе може да се следи дуелот.

  Многу калкулации има и во горниот дел од табелата, се додека не се заврши и последното коло, тешко е да се направи проценка како би изгледал конечениот распоред. Но, да се обидеме теоретски да ги објасниме сите комбинации. Во директниот дуел помеѓу Пелистер и Работнички, во случај победа на Работнички со +25 поени разлика, „центарци“ ќе завршат на првата позиција, во спротивно Пелистер ќе биде прв, Работнички втор, МЗТ Скопје (со претпоставка дека ќе ја совлада екипата на Црн Дрим) би биле трети, а Еуроникел ќе заврши на 4. позиција. КК Гостивар (со претпоставка дека ќе ја совлада екипата на ТФТ Скопје) ја задржуваат 5. позиција, Куманово (ако победи КК Гостивар и со победа и со пораз) се на 6. позиција, ТФТ Скопје седми, Навико ФМП на 8. позиција. Плејофот ќе продолжи во систем: 1-8, 2-7, 3-6, 4-5.

  Како и да е, вистинските возбудувањата во македонската кошарка се пред нас. Денеска и утре ќе се прават математики, анализи, пресметки за конечен распоред на табелата. Веќе нареден викенд на 14 мај започнува завршницата во КУП натпреварувањето, за недела потоа започне и финалната борба за Шампион на Македонија во сезоната 2020/2021.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Вестипред 42 минути

  Реакција по средбата Заев, Рама, Вучиќ: „Жените се многу повеќе од слуги на мажите“

  Здравје и убавинапред 1 час

  Чајот и маслото од нане нудат повеќе придобивки

  Што, како, каде?!пред 3 часа

  Монтенегро маркети со нова неделна акција со супер ниски цени

  Гостиварпред 4 часа

  Одлука за старт на постапка за концесионерство за Аква Парк во Гостивар

  Вестипред 5 часа

  Српски Телеком основа компанија во земјава

  Македонијапред 5 часа

  ССМ апелира да се реши статусот на околу 4700 наставници и стручни соработници

  Што, како, каде?!пред 6 часа

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра маркети

  Гостиварпред 6 часа

  Бигорски ќе го одбележи Илинден со Света литургија и Молитва за татковината

  Што, како, каде?!пред 6 часа

  50 % попуст на сите прегледи во Систина Офталмологија Тетово и Гостивар

  Гостиварпред 7 часа

  Расте бројот: 74 нови случаи на коронавирус, 7 во Гостивар

  Гостиварпред 8 часа

  Нападнат фудбалер на улица во Гостивар

  Македонијапред 8 часа

  МТСП: Стечајните работници кои ги исполнуваат условите за надомест со новиот Закон да се пријават во АВРСМ

  Музикапред 9 часа

  DJ METTO, Superhiks, Dina Jashari и Stoned Hedge вечерва на The Park Festival во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

  Гостиварпред 2 недели

  Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

  Гостиварпред 2 недели

  Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

  Македонијапред 2 недели

  Отворен привремениот граничен премин Стрезимир – Рестилица

  Гостиварпред 2 недели

  КОНКУРС за поезија од млади автори

  Гостиварпред 1 недела

  Mаж физички нападнал вработена во Службата за брза помош во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Приведен 18 годишник од гостиварско, се сомничи за обљуба на малолетна роднина

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварец ја малтретирал неподвижната сопруга и ја оставал без лекови и храна

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварската полиција одзеде 5 патнички моторни возила заради бучавост

  Гостиварпред 4 дена

  Предлог на Таравари, угостителските објекти во Гостивар да работат плус два часа

  Еден ден со..пред 6 дена

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 3 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 6 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 6 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 10 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 12 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!