Поврзи се со нас

Гостивар

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Објавено

на

„За да имаме достоинствен живот ќе мора да ни се исполнат некои барања. Верувајте, има луѓе со 9.000 – 10.000 денари пензија. Немаат пари да си ги платат лековите, основните животни потреби да ги задоволат, а не пак нешто друго. Во цела Европа на пример, пензионерите со мали пензии имаат обезбедено бесплатно бањско лекување, така порано беше и кај нас, сега тоа го нема. Како да зборуваме за достоинствен живот, за мирен и спокоен пензионерски живот. Многу тешко. Ние сме единствена земја во светот во која пензионерите имаат протести, не знам ни како да го дефинирам тоа. Нека се подзамислат тие што треба“, подвлече Живка Матевска, дел од Иницијативниот одбор за организирање на пензионерските протести во Гостивар, во емисијата на Gostivarpress.mk, „Минути за секого“.

Со неа разговаравме за барањата на незадоволните пензионери, нивните очекувања и плановите за идни активности.

„Ни беше ветено да се зголемат пензиите за 7,3% , а се зголемија 5,5%, министерката за труд и социјала го рече тоа, но излезе за нас немало пари, каде се тие 2%. И тогаш, од каде се тие 78% за платите во Парламентот што се зголемија. Тоа е нелогично, за 24 часа да се донесе такво решение, а за нас кои вистински имаме потреба немало пари. Не може да се издржи. Нема да допреме, продолжуваме со протести, ги бараме нашите права. Поради овие реакции со протести можеби ќе дадат некоја мала сума на пари, некое бонбонче ќе ни фрлат, затоа што доаѓаат избори, но потребни се големи промени. Прво во начинот, методологијата на одредување на пензијата, тоа е број еден. Основно нешто што го бараме во однос на здравството е на пензионерите да не им се наплатува партиципација, ако не се постигне зголемување на пензиите, барем нешто да се направи.“, кажа Матевска.

Целата емисија може да ја проследите на јутуб каналот на Gostivarpress.mk.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 8 часа

Рекордно ниска површина под мраз на морето околу Антарктикот

Гостиварпред 9 часа

Расправија за паркинг во Гостивар завршила со напад

ИЗБОРИ 2024пред 10 часа

ДИК ги усвои Кодексот и Упатството за набљудување на претседателските и парламентарните избори

Гостиварпред 11 часа

„Врие“ од револт кај граѓаните од Бањица: Под шатори ќе спиеме на нивите, ја бараме ветената средба со Владата

Гостиварпред 12 часа

Петрова во Гостивар на средба со сметководители и посета на Управата за имотно правни работи

ИЗБОРИ 2024пред 13 часа

Утре почнува јавниот увид во Избирачкиот список

Видео емисиипред 14 часа

Фејзи и Ѓурчиновска: Поголема поддршка, обуки и информираност за руралните жени!

Вестипред 15 часа

Одржан молебен на гробот на Св. Кирил во Рим

Македонијапред 17 часа

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена