Поврзи се со нас

Македонија

Матичните лекари утре на предупредувачки штрајк

Објавено

на

  • Shqip

Матичните лекари утре организираат предупредувачки штрајк, за да алармираат за проблемите и потешкотиите со кои секојдневно се соочуваат.

„Предупредувачиот штрајк се состои во тоа што, матичните доктори утре нема да се вклучуваат во системот Мој Термин, нема да се издаваат упати, рецепти, секако нашите амбуланти ќе бидат отворени за пациенти кои имаат итна потреба од помош. Со ова сакаме да скренеме внимание за она што го кажуваме многу години, за нефункционалноста на здравстевниот систем. Матичните амбуланти се доведени на работ на егзистенција поради зголемените сметки, а непроменета капитација, има голем одлив на матични доктори во странство и за нашето упорно барање пациентите да се водат на име на амбуланта. Затоа што кога заминува некој од докторите од амбулантата се кине и капитацијата и вие не можете да ги платите вработените. Овие промени се со цел да може матичните доктори да функционираат, за подобра работа и здравствена услуга за нашите пациенти“, рече во изјава за Канал 5, д-р Лилија Чолакова-Дервишова, претседателка на Здружението на приватни лекари.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 недели

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 1 месец

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 1 месец

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 2 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 2 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 2 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 2 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 2 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 3 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 3 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 3 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Здравје и убавинапред 2 недели

Внимателно во природа, заштитете се од крлежи, оси, стршлени…

Гостиварпред 5 дена

Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

Гостиварпред 2 недели

Угостителските објекти во Гостивар летово со 2 часа плус работно време

Гостиварпред 1 недела

Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

Гостиварпред 1 недела

Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

Културапред 2 недели

Гостиварски театар наскоро со две премиери: Уникатни во земјава и во регионот!

Гостиварпред 1 недела

Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

Гостиварпред 2 недели

Тешко повреден работник пренесен во гостиварската болница

Гостиварпред 2 недели

Трибина на СДСМ во Гостивар: Владата се грижи за стандардот на граѓаните, ВМРО одмага наместо да помага

Гостиварпред 1 недела

Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

Гостиварпред 2 недели

Пронајден мртов маж во приватен комплекс во Маврово

Здравје и убавинапред 7 часа

Пет неверојатни докази за тоа дека среќата е најдобар лек, кој ниедна таблета не може да го замени

Македонијапред 8 часа

Мицкоски бара Владата да го објави предлогот на својата веб страница

Македонијапред 9 часа

Ковачевски: Официјални ставови за францускиот предлог откако ќе ги помине сите филтри

Гостиварпред 11 часа

Физички напад во гостиварско Чегране

Македонијапред 13 часа

Повик за изградба и реконструкција на училишта од буџетот на МОН

Гостиварпред 14 часа

Над 350 настани и 14.000 посетители во YCC Гостивар, продолжена соработката со Општината

Македонијапред 14 часа

Нови 163 случаи на коронавирус, од кои 24 реинфекции

Вестипред 15 часа

До Владата стигна предлог од француското претседателство за деблокада на евроинтерграциите

Гостиварпред 15 часа

По кавга за сообраќај во Гостивар поднесени две пријави за напад

Гостиварпред 16 часа

Повисоки плати за вработените во Општина Гостивар и јавните претпријатија

Македонијапред 17 часа

Од денес пријавување кандидати за советници во Општина Тетово

Гостиварпред 19 часа

Приведен 56 годишен гостиварец

Гостиварпред 20 часа

Сенад Асани нов директор на ЈП „Паркинг и зеленило“ во Гостивар

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена