Поврзи се со нас

Гостивар

Маврово и Ростуше го прослави Денот на општината

Објавено

на

Општина Маврово и Ростуше на пригодна манифестација и со повеќе други активности го одбележа Денот на општината, 4-ти Мај. Централниот настан во спортската сала “Македонија” беше збогатен со културно-уметничка програма на која учествуваа фолклорни секции од општинските училишта, како и познати пејачи на македонска народна песна.

 

„Чест и задоволство ми е што денес се собравме по 17-ти пат да го одбележиме 4-ти мај, празникот на Општина Маврово Ростуше. После две години период на пандемија, оваа година сме тука на заедничка прослава. Изминатите две години целосно го сменија нашиот начин на живот и работа. Посакувам животот повторно да се врати во нормала, за да можеме непречено да функционираме како единки и институции. Во оваа пригода сакам да им се заблагодарам на сите граѓани кои со своето однесување и почитување на препораките придонесоа за побрзо справување со здравствената криза, како и на сите поединци и институции кои вио периодот на пандемија помагаа во полесно справување со ковид состојбата. Најголема благодарност искажувам на сите здравствени работници и полициски службеници.“, рече меѓу другото во своето обраќање градоначалникот Медат Куртовски.

На поединци и инстутуции им беа доделени плакети, а ученици добија пофалници за постигнати успеси на различни полиња.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 3 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена