fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Маврово: Кој има викендица, ќе плаќа за чистење на снег

Објавено

на

  Сопственици на викендици во Маврово се жалат дека мора да плаќаат посебен надоместок за чистење на снег. Во фактурите за првите три месеци од годинава, кои ги добиле од Јавното комунално претпријатие, покрај вообичаените пресметки за вода и ѓубре, додадена е нова: за чистење на снег, во износ од 600 денари. Сопствениците реагираат на воведувањето на новиот надоместок и сметаат дека не треба да им се наплаќа дополнително, за нешто што е обврска на локалните власти.

  Тие со нас ги споделија фактурите, на кои се гледа дека освен за смет и потрошена вода, задолжени се да платат 600 денари, плус 30 ден. ДДВ за чистење на снегот. „Непријатно се изненадивме кога ги добивме сметките. Моето семејство со децении има викендица во Маврово и до сега немало вакво нешто.“, се пожалија сопственици на викендица од Гостивар.

  Одлуката за утврдување на цената била изгласана на седница на Советот, неколку дена пред новата година. Од општината Маврово Ростуше и комуналното претријатие велат дека самите сопственици на викендиците, барале да се воведе таква услуга. „Сопствениците на викенд куќички долги години бараа да се овозможи услуга за чистење на снег, а се создадоа услови кога Комуналното претпријатие доби донација од две специјални возила за таа намена. Се работи за некатегоризирани улички кои и до сега не сме ги ставале во тендер за зимско одржување, бидејќи немаме надоместок за тоа од страна на јавното претпријатие за државни патишта“, изјави градоначалникот на општина Маврово Ростуше, Мукрем Мехмеди.

  Директорот на комуналното претпријатие „Маврово“, Васе Ѓорѓиевски рече дека надоместокот за чистење на снег ќе важи само за зимските месеци и ќе биде практика и наредните сезони. „Некои реагираат, не сакаат да плаќаат, но секогаш има такви примери, ни се случува да се бунат и за сметките за отпад“, рече Ѓорѓиевски.

  Паушалот за отстранување на снегот важи за околу 1.050 викендици на потегот од месноста Бела Вода 2 до селото Маврово. Според пресметките, доколку сите си ги подмират фактурите, комуналното претпријатие од воведувањето на новиот надоместок ќе инкасира 630 илајди денари месечно, во месеците за кои се наплаќа.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 1 час

  Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

  Македонијапред 2 часа

  Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

  Спортпред 3 часа

  Чистка во Интер, заминуваат 13 играчи

  Македонијапред 5 часа

  Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

  Македонијапред 5 часа

  Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

  Технологијапред 16 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 18 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 19 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 20 часа

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 22 часа

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 23 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 23 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 1 ден

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 7 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 7 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 3 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Спортпред 6 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена