Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Маврово Ростуше: Само 5 гласа разлика меѓу кандидатите за градоначалник

Објавено

на

Според првичните резултати од гласањето во првиот круг за градоначалник на Општина Маврово Ростуше, кандидатот на СДСМ Медат Куртовски доби 1.563 гласа (48,15%), додека кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, Мевмед Џафери 1.558 (48,00%). Тие беа и единствените кандидати за градоначалничката функција во оваа општина, а кој ќе ја има во следните 4 години, ќе се знае во вториот круг на гласање.

За градоначалник на М.Ростуше гласале3.246 граѓани, излезноста е 32%, а неважечки се 125 ливчиња.

Што се однесува до гласањето за Совет, листата на СДСМ има 1.089 гласа, на ВМРО ДПМНЕ 782. За листата на ДУИ гласале 353 граѓани, за ЛДП-ДОМ 418, за ДПТМ 387, додека за листа од група избирачи со носител Филип Џикоски 67.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 9 часа

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 9 часа

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 13 часа

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 13 часа

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 14 часа

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 17 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 18 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 20 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 21 час

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 1 ден

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 1 ден

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 2 дена

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 7 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 3 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 3 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Mavrovo Rostushe: Vetëm 5 vota dallim mes kandidatëve për kryetarë

Објавено

на

Sipas rezultateve fillestare nga votimi në rrethin e parë për kryetar të Komunës Mavrovo Rostushe, kandidati i LSDM Medar Kurtovski fitoi 1.563 vota (48,15%), përderisa kandidati i VMRO-DPMNE, Mevmed Xhaferi 1.558 (48,00%). Ato ishin edhe kandidatët e vetëm për funksionin e kryetarit në këtë komunë, e të cilën do t’a ketë në 4 vitet e ardhshme, do të dihet në rrethin e dytë të votimit.

Për kryetar të M.Rostushe kanë votuar 3.246 qytetarë, dalja është 32%, kurse të pavlefshme janë 125 letra.

Për sa i përket votimit për Këshillë, lista e LSDM ka 1.089 vota, të VMRO-DPMNE 782. Për listën e BDI kanë votuar 353 qytetarë, për LDP-DOM 418, për DPTM 387, përderisa për listën nga grupi i zgjedhësve me bartës Filip Xhikoski 67.

Популарно изминативе 100 дена