Поврзи се со нас

Gostivari

Mavrovo Rostushe: Situata me kovidin është jashtë kontrolle, kërkojmë mësim online

Објавено

на

Shtabi i krizës i Komunës Mavrovo Rostushe në mbledhjen e fundit vlerësoi se situata me korona virusin në rajon është jashtë kontrolle dhe nga Komisioni për sëmundje ngjitëse dhe Ministria e shëndetësisë kërkoi mësimi në territorin e komunës të fillojë online.

“Sipas të dhënave me të cilat është në dispozicion Shtëpia e shëndetit në Rostush, për momentin situata me të infektuarit është alarmante gjegjësisht situata nuk është nën kontroll, virusi është i përhapur në të gjitha vendet e banuara në territorin e komunës. Për momentin ka rreth 500 raste aktive, por numri i tyre është shumë më i madh, pasi shumë të infektuar të cilët edhe pse janë aktiv nuk paraqiten në kontrollë në fazën fillestare, qëndron në sqarimin e kërkesës. Për një komunë të vogël, siç është Mavovo dhe Rostushe, ky numër është me të vërtetë dramatik. Është kontaktuar epidemiolog dhe i njëjti propozoi të kërkohet të mos ketë mësim me prezencë fizike, pasi prezenca fizike mund t’a përkeqësojë situatën edhe më shumë”, qëndron në sqarimin e Shtabit të krizës.

Shtabi kërkon të sillet vendim për ndjekje të mësimit online në kohëzgjatje prej një muaji për të gjithë nxënësit nga katër shkollat komunale fillore dhe të mesme. “Në atë mënyrë mund të ndiqet dhe të vihet nën kontrollë nga ana e punëtorëve shëndetësorë”, vlerësojnë prej atje.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 7 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 12 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 13 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 2 дена

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Гостивар

Маврово Ростуше: Состојбата со ковид е надвор од контрола, бараме онлајн настава

Објавено

на

Кризнот штаб на Општина Маврово Ростуше на последниот состанок оцени дека состојбата со коронавирусот на подрачјето е надвор од контрола и од Комисијата за заразни болести и Министерството за образование побара наставата на територијата на општината да започне онлајн.

„Според податоците со кои располага Здравствениот дом во Ростуше, во моментов состојбата со заразени е алармантна, односно состојбата не е под контрола, вирусот е распространет во сите населени места на територијата на општината. Во моментот има над 500 активни случаи, но нивната бројка е многу повисока, бидејќи многу заразени кои иако се активни не се јавуваат на преглед во почетна фаза, стои во образложението на барањето. За една мала општина, како што е Маврово и Ростуше, оваа бројка е навистина  драматична. Контактирано е со епидемиолог и истиот предложи да се побара да нема настава со физичко присуство, затоа што физичкото присуство може да ја влоши состојбата уште повеќе“, стои во образложението на Кризниот Штаб.

Штабот бара да се донесе одлука за следење на олјан настава во траење од еден месец за сите ученици од четирите основни и средното општинско училиште. „На тој начин сметаме дека ширењето на вирусот ќе биде намалено, односно состојбата може да се следи и стави под конрола од страна на здравствените работници“, оценуваат од таму.

Популарно изминативе 100 дена