fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Маврово со потенцијал да стане светски позната дестинација за спортско качување

Објавено

на

Мавровскиот регион може да се претвори во атрактивна дестинација за авантуристите љубители на спортското искачување, заклучија учесниците на тркалезната маса на тема: Маврово – дестинација за спортско качување во подем, што се одржа во Трница. Средбата се организираше со цел размена на искуства и информации во однос на досегашните активности и инвестиции од различните засегнати страни за развој на активниот туризам во земјава, со посебен осврт на спортското качување.

„Целиот национален парк има огромен потенцијал за привлекување авантуристи од целиот свет. Насоките на кои што работат се идеални, тешки и сигурно ќе ги привлечат најдобрите светски качувачи, а тоа ќе придонесе НП Маврово многу брзо да прерасне во светски позната дестинација. Членови на Француската качувачка федерација, заедно со неколку домашни спортски качувачи, во близина на месноста Криви Мост веќе една недела работат на поставување на нови насоки за качување. Француските спортски качувачи ги придружува и главниот уредник на реномираното француско списание Grimper, кој работи на промотивна репортажа.“, информираа од НП Маврово.

Тркалезната маса се реализираше со претставници од: Програмата за зголемување на пазарната вработливост – ИМЕ, поддржана од Швајцарската агенција за развој и соработка, и Амбасадата на Република Франција во Република Северна Македонија, во соработка со Македонска Спортско Качувачка Федерација.

„Даваме целосна поддршка на сите активности кои во моментов се спроведуваат. И во иднина ќе бидеме отворени за ваква соработка со сите оние кои имаат цел да го промовираат и афирмираат НП Маврово како светска туристичка дестинација.“, изјави директорот на НП Маврово, Самир Ајдини.

 

фото:НП Маврово

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!