Поврзи се со нас

Гостивар

Мечувањето заживува во Гостивар: Клубот „Витез“ со успех на турнири, во тек се уписи на нови членови

Објавено

на

Првиот и единствен мечувачки клуб во Гостивар „Витез“ по неполна година од формирањето стигна до учества и солидни резултати на повеќе натпреварувања. Клубот со школа за мечување, функционира под водство на Сашо Ристоски, лиценциран тренер за меч.

Во јуни на Меѓународниот турнир „Солидарност“ во категорија – U14, машки, Јован Алексоски освои 2 место (сребрен медал), а Лука Терзиски беше седмопласиран. Во категоријата – U14, женски, Ања Андрееска го освои 6-то, додека Сара Алексоска 12-тото место. Во категоријата – јуниори, женски беа освоени два медали и тоа Ера Сулејмани – 2 место (сребрен медал) и Ана Марија Адамоска – 3 место (бронзен медал).

Претходно во мај на Сениорското државно првенство клубот „Витез“ екипно во женска категорија (Настасја Ристоска, Ера Сулејмани, Ана Марија Адамоска) освои бронзен медал. Во категорија сениори, мажи Сашо Ристоски беше на 9-то, додека Денис Алију на 17-то место.

На Меморијалниот турнир „Владимир Шуманов“ во март годинава, Настасја Ристоска се закити со сребро во категоријата  жени, сениори.

Како што информираат од клубот, Школата за мечување почнува со работа од 4-ти септември, а уписите на нови членови се во тек.

„Сите што се заинтересирани да бидат дел од школата, без оглед на возраста, може да ме исконтактираат на 078-801-103 и да се пријават. Како што и се докажа преку нашиот клуб „Витез“ може да стигнат до турнири, до успеси и до нови искуства. Часовите ќе се одржуваат три пати неделно во времетраење од час и половина.“, вели тренерот Ристоски, кој ја претставувал Македонија во мечување на турнири во Турција, на Европски првенства во Полска и Србија, на Светско во Кина, на Светски куп во Италија…

Школата за мечување ги организира часовите во сала во основното училиште „Единство“.

 

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена