Поврзи се со нас

Гостивар

„Медена земја“ повторно ќе се прикажува во Гостивар

Македонскиот документарен филм со две номинации за Оскар, „Медена земја“ по втор пат ќе се прикажува во Гостивар. Во понеделник (27 јануари) во Центарот за култура АСНОМ закажани се две проекции, со почеток во 18 и во 20 часот.

„Медена земја“ (Honeyland) ја раскажува приказната за Атиџе, последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа, која живее сама со својата мајка во централна Македонија. Главна идеја на филмот е да се прикаже припадноста на човекот кон природата и нарушување на природната рамнотежа преку судир на два различни начина на искористување на Земјините ресурси.

Филмот, во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, триумфираше со три главни награди на престижниот американски фестивал Sundance, се прикажува ширум светот и доби одлични рецензии од Ролинг стоун магазинот, Вокс, Холивуд репортер  и други.

Билетите за прикажувањето на филмот во Гостивар чинат 100 денари.

Премиерата на филмот пред гостиварци беше лани во октомври.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!