Поврзи се со нас

Гостивар

Медицина и гимназија во Гостивар со нови кабинети и други инвестиции

Објавено

на

Зимскиот распуст во училиштата во Гостивар се користи за комплетирање на проекти кои треба да ги подобрат условите за настава. Средношколците оваа учебна година наставата ја следат онлајн, но кога ќе се вратат во училишните клупи ќе имаат подобри можности за учење, особено во практичниот дел.

Медицина веќе се поднови со кабинети за практична настава, библиотека и канцеларија за професорите, додека во гимназијата во тек е процедурата за целосно реновирање на 4 кабинети.

„Среќен сум кога ќе видам дека се подобруваат условите во училиштата. Новиот директор за три месеци успеа да реализира нов кабинет за практична обука на здравствената заштита, нов кабинет за забни техничари, библиотека, нови канцеларии за наставници и за педагошката и правна служба. Ходниците пак, се украсени со мурали“, рече при денешната посета на училиштето, градоначалникот Арбен Таравари.

Што се однесува до кабинетите во гимназија, тие ќе бидат наменети за предметите, хемија, физика, математика и биологија. Нивната реконструкција и опремување ќе опфатат финансиска рамка од околу 4 милиони денари.

„Направивме неколку зафати, сменивме плочки во ходниците, поставивме лед светла и слично, а во тек е процедурата за реновирање на четири кабинети, што се многу потребни за нашето училиште, на кој проект максимално ќе се посветиме следниот период“, рече Мирсад Исеини, директор на гимназијата во Гостивар.

 

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена