Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Медот и неговите позитивни ефекти

Објавено

на

  Медот е опишан како храна на боговите со причина, затоа што неговите лековити својства се безбројни. Ако редовно се консумира малку мед, за брзо време дејствуваат сите негови позитивни ефекти.

  Медот ја чисти вашата кожа

  Медот чисти, штити и лекува рани и се користи во нега на кожата низ целиот свет. Содржи разни протеини и водород и глуконска киселина кои третираат мали рани, но и акни. Неговите аминокиселини го обновуваат ткивото. Покрај тоа, тој е богат со мелатонин кој нашето тело го ослободува за време на спиењето и кој и помага на кожата да изгледа поздраво.

  Помага во детоксикација на организмот

  Нашето тело секојдневно е под влијание на штетни токсини што ги внесуваме преку храна и пијалоци. Но, секојдневната консумација на мед може да ни помогне во детоксикација

  Ја отстранува вишокот тежина

  Можеби медот со сите калории звучи како необичен начин за слабеење, но тој всушност многу помага. Консумирањето мед наместо производи полни со сахароза има подобри ефекти со помала тежина како резултат.

  Помага при мамурлак

  Медот помага во намалување на алкохолната интоксикација и го забрзува процесот на отстранување од крвните садови. Мед истурен врз банана е одлично решение за мамурлак, брзо испраќа глукоза во крвта и помага да се вратите во нормала.

  Мед за подобар сон

  Еден од најстарите и испробани методи што ве заспива е да консумирате мед пред спиење. Медот ќе ви помогне да заспиете лесно и подлабоко.

  Ги намалува вознемиреноста и нивото на стрес

  Токму затоа што влијае на спиењето, медот ќе го намали нивото на стрес со кој се соочувате секој ден, бидејќи ќе ви овозможи доволна количина квалитетен сон.

  Го намалува нивото на холестерол

  Високото ниво на холестерол може да биде фатално затоа што предизвикува срцеви и мозочни удари. И редовната потрошувачка на мед го ограничува зголемувањето на гликозата во крвта и ги намалува нивоата на вкупен холестерол и триглицерид.

  Ја подобрува вашата меморија и здравјето на мозокот

  Холестеролот во телото исто така може да влијае на болести на мозочниот. Сепак, редовното користење на мед го намалува нивото на холестерол и со тоа го одржува вашиот мозок поздрав.

  Го зајакнува вашиот имунитет

  Полн со антиоксиданти и антибактериски својства, медот е вистинскиот начин за зајакнување на имунитетот кој е загрозен поради недостаток на сон, несоодветна исхрана и големи количини на стрес.

  Медот го олеснува враќањето на киселината во хранопроводот

  Исто така е леплив, така што останува во хранопроводот подолго како мембрана што ќе спречи или олесни враќање на киселината од желудникот.

  Медот го зајакнува срцето

  Антиоксидансите во медот се поврзани со намален ризик од срцеви заболувања. Медот содржи флавоноиди кои делуваат како оксиданти и ја намалуваат можноста за формирање на приклучоци во крвотокот.

  Олеснува кашлица

  Дали знаете за комбинацијата од мед и лимон? Оваа комбинација навистина делува, бидејќи се вели дека медот е многу поефикасен од некои лекови за кашлица.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Спортпред 8 часа

  Уште еден гостиварец во „бело-синиот“ дрес – КК Гостивар го ангажираше Лефковски

  Македонијапред 9 часа

  Од понеделник личните документи ќе се издаваат со новото уставно име на земјава

  Гостиварпред 9 часа

  Недисциплина зад воланот, 35 казни во Гостивар за брзо возење и други прекршоци

  Гостиварпред 12 часа

  3 смртни случаи, 10 нови корона позитивни во земјава, гостиварско нема промени

  Гостиварпред 13 часа

  На инфективно во Гостивар моментално нема хоспитализирани пациенти со ковид

  Македонијапред 14 часа

  Утре стигнуваат 100.000 вакцини Фајзер, во недела 500.000 Синовак

  Гостиварпред 15 часа

  Беснееле пожари на повеќе места во гостиварско

  Гостиварпред 16 часа

  Тројца обвинети за препродажба на хероин во Гостивар

  Македонијапред 17 часа

  Работната група за канабис ги дефинираше поимите декриминализација, легализација и депенализација на употреба на канабис

  Вестипред 18 часа

  Бидете внимателни во природа, крлежите демнат

  Македонијапред 1 ден

  Зголемувањето од 3,5 денари на еколошката такса за горивата помина на Влада

  Гостиварпред 1 ден

  Аларм за ТОПЛОТЕН БРАН, трудниците и постарите да се ослободат од работа

  Гостиварпред 1 ден

  Шабани: Наставниците сами треба да се пријават за вакцина, ние не можеме да ги натераме

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 6 дена

  Приведени 2 лица од гостиварско-пукале со пиштол и повредиле дебранец

  Гостиварпред 2 недели

  Од среда без полициски час и ограничувања на број на гости на свадби, дозвола за забави во кафулињата-предлози на Комисијата

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарници и парични награди за најдобрите ученици во Гостивар

  Еден ден со..пред 6 дена

  ЕДЕН ДЕН СО: Гордана Страшевска, професорка по македонски јазик

  Гостиварпред 2 недели

  Емотивно: Половина век матура на осмата генерација од гимназијата во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Драма во Гостивар, маж нападнат од бившата жена и нејзината мајка

  Гостиварпред 2 недели

  Случај на каснување од змија во Гостивар, внимателно во природа!

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го договори „костурот“ за наредна сезона

  Гостиварпред 1 недела

  Пријавени физички напад во Гостивар и исчезнување на мајка и дете

  Спортпред 2 недели

  Арѓент Беќири од Букурешт ексклузивно за Gostivarpress.mk: Мило ми е што го имаме гостиварецот Муслиу на теренот, очекувам добри резултати од репрезентацијата

  Што, како, каде?!пред 5 дена

  НОВИТЕТ во Гостивар: „Urban GYM“ за секој што сака да биде фит и во форма

  Спортпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 недели

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 недели

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 1 месец

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 2 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 4 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 5 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 8 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 9 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 10 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 11 месеци

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!