Поврзи се со нас

Гостивар

Меѓународна ликовна колонија во Гостивар по 16-ти пат

Објавено

на

Вчеравечер свечено беше отворена Меѓународната ликовна колонија Гостивар 2021-ва, која годинава се одржува по 16 пат. Во колонијата учествуваат триесетина домашни ликовни творци како и уметници од Турција, Албанија, Германија, Косово и други земји.  Манифестацијата ја организира здружението „Драудакум“

„Колонијата 16 години носи уметници во Гостивар од целиот свет, успешни метници со вистински вредности. Мотото на нашата колонија е уметникот да биде среќен – кога уметникот е среќен, тогаш е креативен и вложува повеќе во ликовната уметност и создава прекрасни дела. Здружението има прекрасна екипа која 16 години по ред ја организира колонијата на високо ниво“, рече Решат Амети, претседател на здружението.

Пред присутните на отворањето се обратија и Бехиџудин Шеапи, државен секретар во Министерството за култура и Имерлие Салиу од одделението за образование и култура во Општина Гостивар.

Авторите ќе се инспирираат и ќе творат во гостиварскиот регион, а колонијата како и секоја година ќе биде крунисана со заедничка изложба, која ќе се одржи на 27 јуни, во Центарот за култура АСНОМ во Гостивар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 35 минути

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 2 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 2 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 5 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 6 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 7 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 9 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 10 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 12 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 1 ден

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Македонијапред 1 ден

Покрената истрага за измама на пациенти во „Жан Митрев“

Што, како, каде?!пред 1 ден

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 5 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 4 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Koloni artistike ndërkombëtare në Gostivar për herë të 16-të

Објавено

на

Djembrëma solemnisht u hap Kolonia artistike ndërkombëtare Gostivar 2021, e cila këtë vit mbahet për herë të 16-të. Në koloni marrin pjesë tridhjetë mjeshtër të artit vendas si dhe artistë nga Turqia, Shqipëria, Gjermania, Kosova dhe vende të tjera. Manifestimin e organizon shoqata “Draudakum”.

“Kolonia 16 vite sjell artistë në Gostivar nga tërë bota, artistë të suksesshëm me vlera të vërteta. Motoja e kolonisë tonë është që artisti të jetë i lumtur- kur artisti është i lumtur, atëherë është kreativ dhe investon më shumë në artet dhe krijon vepra të mrekullueshme. Shoqata ka ekip të mrekullueshëm i cili 16 vite me rradhë e organizon koloninë në nivel të lartë”, tha Reshat Ameti, kryetar i shoqatës.

Para të pranishmëve u drejtuan edhe Behixhudin Sheapi, sekretar shtetëror në Ministrinë e kulturës dhe Imërlie Saliu nga reparti për arsim dhe kulturë në Komunën e Gostivarit.

Autorët do të inspirohen dhe do të krijojnë në regjionin e Gostivarit, kurse kolonia si çdo vitë do të jetë e kurorëzuar me ekspozitë kolektive, që do të mbahet më 27 Qershor, në Qendrën për kulturë ASNOM në Gostivar.

Популарно изминативе 100 дена