Поврзи се со нас

Занимливости

Meikle Beech Hedges – Најголемата жива ограда во светот

Понекогаш, едноставни работи како што е живата ограда, можат да привлечат стотици туристи од целиот свет, за што сведочи примерот во Меиклур во Шкотска. Но сепак, ова не е жива ограда на која сте навикнале во секојдневниот живот, Meikleour Beech Hedges го држи светскиот рекорд како највисока и најдолга жива ограда на светот.

Зелената ограда ја носи круната за „највисока“ уште од 1966-та година. Како и било кој светски рекорд, таа е сериозна работа која привлекува туристи и со самотот тоа придонесува во економијата. Се “шиша“ на секои 10 години и повторно се мери, а таа работа ја изведуваат четворица луѓе во текот на шест недели.

Живата ограда ја посадиле Џејн Мерсер и нејзиниот сопруг Роберт Мари Наирн есента 1745-та година. Во Гинисовата книга на рекорди е запишана како највисока и најдолга жива ограда на светот, висока 30 и долга 530 метри.

Zivica-4Zivica-0Zivica-1Meikleour Beech Hedge | IainW81 | Flickr

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!