Поврзи се со нас

Вести

Мерката за патување во Грција е привремена за празниците, ПЦР тестот треба да не е постар од 72 часа

Објавено

на

Одлуката за воведување задолжителен ПЦР тест за патување во Грција од сите земји и за сите патници без разлика дали се вакцинирани или не е вонредна и привремена мерка за празничниот период со цел да се спречи и контролира ширењето на омикрон сојот на Ковид-19 околу празниците, објасни денеска портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому, одговарајќи на прашањето на дописничката на МИА од Атина, појаснувајќи дека тестотот треба да биде направен 72 часа пред патувањето.

Мерката, како што вчера објави МИА стапува во сила в недела на 19 декември во 6 часот наутро, а иако од Министерството за здравство на Грција беше соопштено дека тестот треба да биде 48 часа сепак, направена е промена и задолжителен е 72 часа пред патувањето.

Со оглед на тоа дека мерката се однесува на сите земји, важи и за туристите од Северна Македонија.

На денешниот редовен брифинг со новинарите, Иконому истакна дека „оние кои ќе доаѓаат во земјата од странство на било кој начин, или авионски или со возила преку копнените граници, дури и да се вакцинирани ќе треба да имаат ПЦР тест не постар од 72 часа“.

– Тоа е вонредна мерка за празничниот период, со апсолутно конкретна филозофија. Колку што можеме повеќе да контролираме и да забавиме поголемо ширење на омикрон сојот, со цел да добиеме време за зголемување на имунизациската покриеност со бустер дозата. Со оглед на тоа што овој период ќе има раздвиженост или од наши сограѓани кои ќе се вратат во земјата за празниците или граѓани кои ќе одат во странство и ќе се вратат, неопходна е мерка што, како што знаете, ја спроведуваат и останатите европски земји, а карактерот ќе биде привремен. Во однос на временскиот период не би сакал од сега да се обврзам со точниот датум на траење, но генерално е за овој период околу празниците, рече Иконому одговарајќи на прашањето на МИА.

Исклучок постои за оние патници кои во земјите од кои доаѓаат престојувале помалку од 48 часа.

Детали околу конкретната мерка, како што е пракса во Грција ќе има во министерската одлука што дополнитлно ќе биде објавен во Службен весник.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Masa për udhëtim në Greqi është e përkohshme për festat, testi PCR nuk duhet të jetë më i vjetër se 72 orë.

Објавено

на

Vendimi për futjen e një testi të detyrueshëm PCR për udhëtimin në Greqi nga të gjitha vendet dhe për të gjithë udhëtarët, qofshin të vaksinuar apo jo, është një masë e jashtëzakonshme dhe e përkohshme për periudhën e festave me qëllim parandalimin dhe kontrollin e përhapjes së llojit omikron të Kovid-19 përgjatë festave, sqaroi sot zëdhënësi i qeverisë greke, Janis Ikonomou, duke iu përgjigjur pyetjes së korrespondentit të MPB-së nga Athina, duke sqaruar se testi duhet të bëhet 72 orë para udhëtimit.

Masa, siç njoftuan nga MIA dje, hyn në fuqi të dielën, më 19 dhjetor në ora 06:00, dhe ndonëse Ministria e Shëndetësisë greke njoftoi se testi duhet të jetë 48 orë, është bërë ndryshim dhe është i detyrueshëm 72 orë para udhëtimit.

Duke qenë se masa vlen për të gjitha vendet, ajo vlen edhe për turistët nga Maqedonia e Veriut.

Në konferencën e sotme të rregullt për shtyp, Ikonomu vuri në dukje se “ata që vijnë në vend nga jashtë në çfarëdo mënyre, qoftë nga ajri apo nga toka, edhe nëse janë të vaksinuar, do të duhet të bëjnë një test PCR jo më të vjetër se 72 orë”.

– Është një masë e jashtëzakonshme për periudhën e festave, me një filozofi absolutisht konkrete. Sa më shumë të mund të kontrollojmë dhe ngadalësojmë përhapjen më të madhe të llojit omikron, në mënyrë që të fitojmë kohë për të rritur mbulimin e imunizimit me dozën përforcuese. Duke qenë se kjo periudhë do të jetë e ngarkuar qoftë nga bashkëqytetarët tanë që do të kthehen në vend për pushime apo nga qytetarët që do të shkojnë jashtë vendit dhe do të kthehen, është e nevojshme një masë që siç e dini zbatohet nga vende të tjera europiane, dhe karakteri do të jetë i përkohshëm. Sa i përket periudhës kohore, tani e tutje nuk do të doja të angazhohem për datën e saktë të kohëzgjatjes, por në përgjithësi bëhet fjalë për këtë periudhë rreth festave, tha Ikonomu, duke iu përgjigjur pyetjes së MIA.

Përjashtim bëjnë ata udhëtarë që kanë qëndruar më pak se 48 orë në vendet prej nga vijnë.

Detajet për masën konkrete, siç është praktikë në Greqi, do të jenë në vendimin e ministrisë, ​​i cili do të publikohet në Gazetën Zyrtare.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена