Поврзи се со нас

Вести

Мерката за патување во Грција е привремена за празниците, ПЦР тестот треба да не е постар од 72 часа

Објавено

на

Одлуката за воведување задолжителен ПЦР тест за патување во Грција од сите земји и за сите патници без разлика дали се вакцинирани или не е вонредна и привремена мерка за празничниот период со цел да се спречи и контролира ширењето на омикрон сојот на Ковид-19 околу празниците, објасни денеска портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому, одговарајќи на прашањето на дописничката на МИА од Атина, појаснувајќи дека тестотот треба да биде направен 72 часа пред патувањето.

Мерката, како што вчера објави МИА стапува во сила в недела на 19 декември во 6 часот наутро, а иако од Министерството за здравство на Грција беше соопштено дека тестот треба да биде 48 часа сепак, направена е промена и задолжителен е 72 часа пред патувањето.

Со оглед на тоа дека мерката се однесува на сите земји, важи и за туристите од Северна Македонија.

На денешниот редовен брифинг со новинарите, Иконому истакна дека „оние кои ќе доаѓаат во земјата од странство на било кој начин, или авионски или со возила преку копнените граници, дури и да се вакцинирани ќе треба да имаат ПЦР тест не постар од 72 часа“.

– Тоа е вонредна мерка за празничниот период, со апсолутно конкретна филозофија. Колку што можеме повеќе да контролираме и да забавиме поголемо ширење на омикрон сојот, со цел да добиеме време за зголемување на имунизациската покриеност со бустер дозата. Со оглед на тоа што овој период ќе има раздвиженост или од наши сограѓани кои ќе се вратат во земјата за празниците или граѓани кои ќе одат во странство и ќе се вратат, неопходна е мерка што, како што знаете, ја спроведуваат и останатите европски земји, а карактерот ќе биде привремен. Во однос на временскиот период не би сакал од сега да се обврзам со точниот датум на траење, но генерално е за овој период околу празниците, рече Иконому одговарајќи на прашањето на МИА.

Исклучок постои за оние патници кои во земјите од кои доаѓаат престојувале помалку од 48 часа.

Детали околу конкретната мерка, како што е пракса во Грција ќе има во министерската одлука што дополнитлно ќе биде објавен во Службен весник.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 19 минути

Портокалово ниво на опасност, денеска и утре тропски температури

Македонијапред 11 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 14 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 14 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 16 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 18 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 18 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 19 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 20 часа

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 21 час

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 22 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Гостиварпред 22 часа

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Македонијапред 23 часа

Авто-плинот од денес со нова намалена цена

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Lajme

Masa për udhëtim në Greqi është e përkohshme për festat, testi PCR nuk duhet të jetë më i vjetër se 72 orë.

Објавено

на

Vendimi për futjen e një testi të detyrueshëm PCR për udhëtimin në Greqi nga të gjitha vendet dhe për të gjithë udhëtarët, qofshin të vaksinuar apo jo, është një masë e jashtëzakonshme dhe e përkohshme për periudhën e festave me qëllim parandalimin dhe kontrollin e përhapjes së llojit omikron të Kovid-19 përgjatë festave, sqaroi sot zëdhënësi i qeverisë greke, Janis Ikonomou, duke iu përgjigjur pyetjes së korrespondentit të MPB-së nga Athina, duke sqaruar se testi duhet të bëhet 72 orë para udhëtimit.

Masa, siç njoftuan nga MIA dje, hyn në fuqi të dielën, më 19 dhjetor në ora 06:00, dhe ndonëse Ministria e Shëndetësisë greke njoftoi se testi duhet të jetë 48 orë, është bërë ndryshim dhe është i detyrueshëm 72 orë para udhëtimit.

Duke qenë se masa vlen për të gjitha vendet, ajo vlen edhe për turistët nga Maqedonia e Veriut.

Në konferencën e sotme të rregullt për shtyp, Ikonomu vuri në dukje se “ata që vijnë në vend nga jashtë në çfarëdo mënyre, qoftë nga ajri apo nga toka, edhe nëse janë të vaksinuar, do të duhet të bëjnë një test PCR jo më të vjetër se 72 orë”.

– Është një masë e jashtëzakonshme për periudhën e festave, me një filozofi absolutisht konkrete. Sa më shumë të mund të kontrollojmë dhe ngadalësojmë përhapjen më të madhe të llojit omikron, në mënyrë që të fitojmë kohë për të rritur mbulimin e imunizimit me dozën përforcuese. Duke qenë se kjo periudhë do të jetë e ngarkuar qoftë nga bashkëqytetarët tanë që do të kthehen në vend për pushime apo nga qytetarët që do të shkojnë jashtë vendit dhe do të kthehen, është e nevojshme një masë që siç e dini zbatohet nga vende të tjera europiane, dhe karakteri do të jetë i përkohshëm. Sa i përket periudhës kohore, tani e tutje nuk do të doja të angazhohem për datën e saktë të kohëzgjatjes, por në përgjithësi bëhet fjalë për këtë periudhë rreth festave, tha Ikonomu, duke iu përgjigjur pyetjes së MIA.

Përjashtim bëjnë ata udhëtarë që kanë qëndruar më pak se 48 orë në vendet prej nga vijnë.

Detajet për masën konkrete, siç është praktikë në Greqi, do të jenë në vendimin e ministrisë, ​​i cili do të publikohet në Gazetën Zyrtare.

Популарно изминативе 100 дена