fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

„Месечината на црвот“ на нашето небо, ова се верувањата за неа

Објавено

на

  Мартовската полна месечина го најавува долгоочекуваниот крај на зимата овој петок (18 март), кога ќе се појави на небото во 3:18 часот по средноевропско време, само два дена пред пролетната рамноденица.

  Полната месечина технички трае само еден миг, кога Месечината, Сонцето и Земјата ќе се наредат на невидлива линија од 180 степени, пренесува НАСА. Сепак, Месечината ќе изгледа светла и полна за набљудувачите на небото речиси три дена, од среда навечер (16 март) до сабота наутро (19 март).

  Мартовската месечина носи многу традиционални имиња, според Мејн Фармерс Алманах, кој почна да ги објавува имињата на месечините на Индијанците за секој месец од годината, почнувајќи од 1930-тите. За северните племиња, мартовската месечина била Месечината на врана – референца за враните кои го сигнализираат крајот на зимата – или Месечината кора, именувана по кората на снегот што сè уште е присутна на земјата во студените северни географски широчини.

  Домородните американски племиња ја нарекле мартовската полна месечина „Месечина на црвите“, бидејќи снегот што се топи често открива мноштво глисти од дождовни црви (т.е. измет од црви богат со хранливи материи направен од сварена почва).

  Мартовата месечина исто така фигурира и во неколку религиозни набљудувања. Во христијанството, месечината се нарекува Посна Месечина, ако е последната полна месечина во зима, или Пасхална месечина ако е првата полна месечина во пролетта.

  Во јудаизмот, полна месечина март паѓа во близина на средината на хебрејскиот месец Адар. Месечината се совпаѓа со фестивалот Пурим (почнува на 16 март на зајдисонце и завршува на 17 март на зајдисонце), празник кој го одбележува спасението на еврејскиот народ од кралскиот декрет за смрт околу четвртиот век п.н.е.

  И во хиндуизмот, мартовската месечина паѓа во текот на месецот Фалгуна, што одговара на фестивалот Холи, прослава на победата на доброто над злото и почетокот на пролетта.

  Во соработка со Е наука

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 31 минута

  Измамен гостиварец, порачал половни машини за косење

  Вестипред 1 час

  Продолжува рекордниот раст на рубљата во однос на доларот и еврото

  Што, како, каде?!пред 2 часа

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 3 часа

  Приведен дилер баран по наредба на судот во Гостивар за казна затвор од 6 години

  Гостиварпред 4 часа

  Викенд временска прогноза

  Гостиварпред 16 часа

  Ќе се реновира детското одделение во болницата во Гостивар

  Македонијапред 18 часа

  Малиот гениј Македон на прием кај Пендаровски и Шаќири

  Гостиварпред 18 часа

  Возат патници со неисправни возила, 15 казни во Гостивар и Тетово за превозници

  Вестипред 19 часа

  Расте бројот на заболени од мајмунски сипаници во Европа и Северна Америка

  Гостиварпред 21 час

  Приведен гостиварец, се однесувал агресивно кон полицајци

  Гостиварпред 23 часа

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Гостиварпред 1 ден

  Малолетник повреден со нож пренесен во болницата во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Самостојна изложба на Решат Амети во Грац

  Вестипред 5 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 3 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварец докторант на Универзитетот во Чикаго со проект за учениците во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 2 недели

  Оглас за 22 вработувања во Општина Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 дена

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар поставени инфо-табли за реката Вардар

  Гостиварпред 1 недела

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварци засукаа ракави-„Генералка викенд“ како порака за еколошко освестување

  Спортпред 2 недели

  Распали гостиварската артилерија за голема победа против ТФТ Скопје 92-85

  Гостиварпред 1 недела

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 4 дена

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Спортпред 2 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 4 дена

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 5 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 4 недели

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена