fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Месечно на гостиварското подрачје има по околу 260 вработувања

Објавено

на

Според податоците од Агенцијата за вработување на Република Македонија, во првата половина од оваа година, во поширокиот гостиварски регион биле регистрирани вкупно 1.582 пријави за засновање на работен однос. Од нив 1043 биле на неопределено време, а останатите времени или сезонски вработувања. Поголемиот дел од оние кои нашле работно место (885) претходно не биле евидентирани на листата на невработени во Агенцијата.

Во просек на гостиварското подрачје се остваруваат по 260 вработувања месечно. Гледано поединечно по месеци, најмногу пријави за работни односи имало во јануари 313, а најмалку во мај – 228.

Доколку се задржи истото темпо, годината ќе се заокружи со над 3.000 вработувања. Во 2017 година, беа засновани 2.759, а во 2016 вкупно 3.391 работен однос.

Оваа статистика се однесува на трите општини: Гостивар, Врапчиште и Маврово-Ростуше.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!