Поврзи се со нас

Музика

„Металика“ слави 40 години постоење и 30 години од култниот „Црн албум“

Објавено

на

  „Металика“, еден од највлијателните музички бендови, слави четири десетлетија постоење и 30 години од култниот „Црн албум“ (The Black Album).

  Како што велат, случајно се собраа и испишаа историја. Според „Дојче веле“, целиот рок-свет може да му се заблагодари на Ларс Улрих за објавувањето на малата реклама во калифорниски „Рисајкл“ во 1981 година. Останатото е историја. Другите сè уште активни членови се: Џејмс Хетфилд, Кирк Хамет и Роберт Трухиљо.

  Металика е основана на 28 октомври 1981 година. Веќе 1983 година го издаваат албумот „Kill’em All“, а во 1986 и култниот албум „Master of Puppets“. Со таа плоча заминуваат на европска турнеја, на којашто им се преврте автобус – меѓу Стокхолм и Копенхаген, а басистот Клиф Бартон загина.

  Во 1990 година го сними првиот видео запис за песната „One“, кој ги достигна врвовите на листите на Ем-ти-ви. Следеше албумот „Metallica“, којшто поради омотот сè уште се нарекува „Црниот албум“. Тука се наоѓаат вечните хитови „Enter Sandman“ и „Nothing Else Matters“.

  Нивниот последен албум „Hardwired… to Self-Destruct“ излезе во 2016 година.
  „Металика“ повторно настапува по откажувањето на концертите поради пандемијата. Следат големи настапи, во јуни на тркачката патека Хокенхајмринг во Германија. Гитаристот Кирк вели дека за нив, нема запирање и по 40 години. 

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 2 часа

  Чествување на Богојавление во Ростуше и на Радика

  Гостиварпред 8 часа

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 11 часа

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Гостиварпред 11 часа

  Следува влажен и студен бран со снег и голомразица

  Вестипред 12 часа

  Учениците на продолжен распуст, УНИЦЕФ повика затворањето на училиштата да биде привремена мерка

  Вестипред 13 часа

  Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи

  Македонијапред 14 часа

  Најстудено во Маврови Анови, најмногу снег на Попова Шапка

  Вестипред 14 часа

  Православните верници слават Водици, голем христијански празник

  Гостиварпред 1 ден

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Македонијапред 1 ден

  Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во земјава

  Вестипред 1 ден

  Ковид-19: Рекорди во Србија, Словенија и во Хрватска, лоша епидемиолошка состојба и во останатиот дел од регионот

  Гостиварпред 1 ден

  Пазарен ден во Гостивар: Богата понуда, малку купувачи-јануари го тенчи семејниот буџет

  Вестипред 1 ден

  За влез во Шведска повеќе не е неопходен негативен ПЦР тест

  Македонијапред 1 недела

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 1 недела

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 1 недела

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Вестипред 7 дена

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Гостиварпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 1 недела

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 6 дена

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 5 дена

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 11 часа

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Гостиварпред 8 часа

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена