fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Метрото во Неапол е вистинска подземна уметничка галерија

Објавено

на

Во текот на изминативе десетина години, подземната железница во Неапол, трета по големина во Италија, е претворена во прекрасна уметничка галерија на современите уметници за овој вид на јавен превоз биде што попривлечен на жителите на градот.

Повеќе од 100 уметници и архитекти, како што се Алесандро Мендини, Аниш Капур, Гае Ауленти, Микеланџело Пистолето, Карим Рашид, Сол ЛеВит и други, работеле на вкупно 14 станици, претвoрајќи ги во систем на подземни уметнички галерии. Во неаполското метро посетителите можат да уживаат во постојани и привремени уметнички изложби, како и изложувања на музеи како што е Неаполскиот национален археолошки музеј, кој се наоѓа над една од станиците, а во план е на посетителите во иднина да им се обезбедат безплатни книги кои ќе моќат да ги читаат додека се возат под најголемиот урбан центар во јужна Италија.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Занимливостипред 4 часа

Словенците успешни и во садење џиновски тикви, најголемата има дури 713 килограми

Гостиварпред 7 часа

MOZZART со донација за хируршкото одделение во Општа болница Гостивар

Гостиварпред 8 часа

Гостивар со 3 новозаразени од корона и 13 оздравени – во Македонија денес 112 нови случаи

Што, како, каде?!пред 9 часа

„Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Гостиварпред 9 часа

Гостиварската полиција уапси лице осудено на затвор за убиство

Гостиварпред 10 часа

Комеморација во медицинско во Гостивар за загинатиот ученик: „Ахмет Хакан Шанверди вечно ќе останеш во нашите срца“

Гостиварпред 11 час

Амбасадорката на Црна Гора во посета на Гостивар – се разгледуваат можностите за поблиска соработка меѓу општините

Гостиварпред 11 час

За два дена шеесетина граѓани казнети во Гостивар оти не носеле маски

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!