Поврзи се со нас

Македонија

Мицкоски бара Владата да го објави предлогот на својата веб страница

Објавено

на

ВМРО-ДПМНЕ го нема добиено модифицираниот француски предлог и бара од Владата да го објави на својата веб страница. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва изјави дека според информациите со кои располагаат, модифицираниот предлог не е ништо друго освен два модофицирани збора различни од предлогот што циркулираше во изминатиот период во јавноста.

–  Овој модифициран предлог го немаме ниту видено, ниту истиот го имаме прочитано, но можеме да споделиме со јавноста дека врз основа на информациите со кои располагаме, тој не е ништо друго освен два модифициани збора различни од предлогот којшто циркулираше изминатиот период во јавноста и беше претставен како последен француски предлог, односно ако претходно имавме нокаут за македонската дипломатија, сега имаме нокаут со продолжено дејство, изјави вечерва Мицкоски по седницата на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски рече дека досега немаат добиено никаква покана, а според информациите што ги има, предлогот не бил поделен ниту на вечерашната владина седница.

– Она што најмалку требаше да го направи Ковачевски оваа вечер е да го закачи предлогот на веб-страницата на Владата на Република Македонија vlada.mk. Доколку таму го видиме предлогот, тогаш ќе можеме сите ние што сме овде собрани и сите оние коишто не се овде собрани, да го дадат своето мислење, бидејќи велат дека ќе има широка дебата. А имам информации дека дури и на седницата на Влада воопшто не бил поделен предлогот на министрите, односно членовите на Кабинетот на Ковачевски. Зарем не е тоа доволен основ да се сомневаме дека всушност имаме дипломатски нокаут и капитулација, рече Мицкоски.  

Симптоматично за Мицкоски, е тоа што францускиот предлог бил веднаш прифатен од страна на бугарскиот државен врв и тоа што албанскиот претседател Еди Рама знае дека предлогот е прифатлив за македонскиот народ.

– ВМРО-ДПМНЕ никогаш нема да прифати решение штетно за народот и за иднината на Македонија, рече Мицкоски, додавајќи дека нема да прифати промена на Уставот со цел вклучувања на бугарските барања дури и по цена на неговата политичка кариера.

Црвените линии за партијата, како што посочи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, се македонски јазик без условувања и без фусноти.

– Црвените линии на ВМРО-ДПМНЕ се дека нема да прифатиме ниту во преговарачката рамка, ниту во било кој документ на ЕУ, македонскиот јазик да биде ништо друго освен македонски јазик, без никаква фуснота, без никакви унилателарни изјави, без никакви дополнувања, одземања или наддавања. Македонски јазик без условувања и без фусноти. Сето останато вклучително и некакви си протоколи, вклучително и Договор за добрососедство не може никако да биде дел од преговарачката рамка, рече Мицкоски.

Одлуката за најавените протести, како што изјави Мицкоски, е изменета со цел како партија да се фокусираат на решението.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 3 часа

Приведени три лица поради физичка напад во Врапчиште

Македонијапред 3 часа

Поевтинуваат горивата

Македонијапред 5 часа

„Global Firepower“: САД прва воена сила во светот, Русија втора, Северна Македонија на 135 место

Македонијапред 5 часа

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Вестипред 6 часа

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Македонијапред 7 часа

Дваесет и една година од загинувањето на армиските припадници кај Карпалак

Македонијапред 7 часа

Какво време не‘ очекува во новата работна недела?

Вестипред 23 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 1 ден

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 1 ден

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 2 дена

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 2 дена

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 2 дена

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 6 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 5 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 7 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 6 дена

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Македонијапред 1 недела

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 6 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена