fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Мицкоски и Таравари заедно во Гостивар на трибина за Денот на мајчиниот јазик

Објавено

на

  Граѓаните да се обединат за вистинските вредности, да се почитуваат и да градат мостови преку различните јазици. Ова беа дел од пораките од трибината којашто денес се одржа во Гостивар по повод Светскиот ден на мајчниот јазик, а на која учествуваа претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и градоначалникот на Гостивар и Генерален секретар на АА, Арбен Таравари.

  „Тука сме во Гостивар, општина којашто има три официјални јазици: македонски, албански и турски и ова е одлична можност да испратиме заедичка порака за обединување, дека е доволно поделби во Македонија, граѓаните да се обединат и да застанат за вистинските вредности, почитување, разбирање, борба против криминалот и корупцијата што е суштински проблем ми се чини 30 години веќе, да се бориме за поквалитетно образование, не вакво уништено какво што е сега, да не бидеме рекордери по број на луѓе што ги загубија животите од ковид. Се‘ она што е пораз, да го претвориме во победа, тоа е пораката.“, изјави Мицкоски.

  Таравари истакна дека јазиците треба да бидат мостови кои спојуваат.

  „Една од најубавите кампањи што ги започнавме со мојот тим беше токму Three Languages ​​One City! Инспирирани од нашиот град, кој толку убаво го држи ова големо богатство, сакаме да му покажеме на светот дека постои град, Гостивар: во кој Албанците, Турците и Македонците зборуваат во мир и со меѓусебно почитување нивниот јазик. Се разбира, без да се заборават јазиците на заедниците кои живеат во нашата земја, бидејќи тие го збогатуваат мозаикот со кој сме благословени. Јазикот е куп генијални звуци кои ни дадоа можност да ги запознаеме личностите како Исмаил Кадаре или Азиз Несин, да ги слушаме епските стихови на браќата Миладиновци. Јазиците се и треба да бидат мостови кои само треба да здружуваат и поврзуваат што е можно повеќе луѓе“, истакна Таравари.

  Настанот го организираше централната комисија за култура на ВМРО ДПМНЕ, под мотото „Мајчиниот јазик е идентитет“. На трибината зборуваа и универзитетски професори.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Македонијапред 22 минути

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 52 минути

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 2 часа

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 3 часа

  Пронајдена дрога, приведени пет лица во Гостивар

  Гостиварпред 4 часа

  Во Гостивар приведено лице за издржување затворска казна

  Македонијапред 5 часа

  Државни субвенции за рурален туризам

  Вестипред 7 часа

  Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

  Гостиварпред 8 часа

  Високи температури и повремена нестабилност на времето во деновите што следат

  Македонијапред 24 часа

  И годинава ќе има ваучери за одмор за вработени со ниски примања

  Вестипред 1 ден

  Сомнителен случај на мајмунски сипаници во Грција

  Гостиварпред 1 ден

  Монаси од Света Гора во прва официјална посета на Бигорски манастир

  Македонијапред 1 ден

  Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и недела

  Спортпред 1 ден

  КК Гостивар мора да го победи ТФТ во Скопје за пласман во Плеј-оф

  Гостиварпред 6 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 7 дена

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 2 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 6 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 4 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 5 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена