Поврзи се со нас

Македонија

Мицкоски: Очекуваме Заев да ја поднесе оставката, ако не ќе изгласаме недоверба на Владата

Објавено

на

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва по објавувањето на новото парламентарното мнозинство, изјави дека доколку премиерот Зоран Заев не ја поднесе најавената оставка тие ќе поднесат иницијатива за недоверба на Владата.

  -Мнозинство кое што ќе гарантира дека оваа влада предводена од СДСМ ќе е минато. Ја очекуваме оставката на Заев која ја најави доколку тоа не се случи ќе поднесеме иницијатива за недоверба на Владата. Очекуваме да ја поднесе оставката, рече Мицкоски.

  Тој очекува Заев да ја поднесе најавената оставака, а за сите детали јавноста ќе биде дополнително информирана.

  -Затоа и беше оваа средба денеска за да излеземе пред јавноста дека постои мнозинство во Парламентот, кое доколку Заев не ја поднесе оставката ќе и изгласа недоверба на неговата Влада, рече Мицкоски посочувајќи дека ако ја достави Заев утре оставката понатаму има законски, процедурални рокови и уставни одредби во кои што има дестина дена претседателот на државата да го даде мандатот, апотоа 20 дена преговори.

  Очекувам, истакна, во периодов што следи да се обидеме да создадеме ново владино мнозинство. Како што рече, сите опции се во игра.

  -Едната опција е да се формира ново мнозинство кое што ќе изгласа недоверба на Владата, доколку Заев тактизира со оставката, и втората е да одиме на брзи и предвремени парламентарни избори, рече Мицкоски.

  Тој најави детали утре на прес-конференција. – Ова е мнозинство со коешто се гаранитра дека оваа влада предводена од СДСМ и Зоран Заев е минато. За се останато треба да седнеме, разговараме за програмски определби, за иднината, за стратегијата понатаму, но во текот на утрешниот ден ќе имаме прес-конференција и ќе кажеме малку повеќе, рече  претседателот на ВМРО-ДПМНЕ.

  На прашањето кој победи на Локалните избори и дали се потребни избори или нова стабила власт, повтори дека има две опции. – Едната опција е ново парламентарно мнозиннство коешто ќе избере политичка влада, која што ќе продолжи со реформскиот процес, со борбата против криминалот и корупцијата  која што претставува основен проблем во Македонија, влада која што ќе имплементира реформи  во здравството и во образованието, влада која што ќе ја однесе нашата држава, а тоа е местото во рамки на ЕУ, и втората опција е доколку не успееме нормално да формираме такво мнозинство да одиме на брзи парламентарни избори.

  Тој претходно вечерва на Фејсбук напиша дека има ново парламентарно мнозинство, споделувајќи заедничка фотографии од лидерот на Левица Димитар Апасиев, генералниот секретар на Беса Арјанит Хоџа, претседателот на Алтернатива Африм Гаши и генералниот секратар на Алијанса на Албанците Арбен Таравари

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Анкета

  Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 6 часа

  Алтернатива одлучи, ќе биде дел од Владата и парламентарното мнозинство

  Гостиварпред 10 часа

  Гостиварец го нападнал својот татко, зачести семејното насилство во Гостивар

  Македонијапред 11 часа

  Истражување за ефикасноста на антиковид вакцините во Македонија

  Гостиварпред 12 часа

  Нови 342 случаи на корона во земјава од 2.349 тестирања, во Гостивар 2

  Гостиварпред 14 часа

  Види ја личноста, не попреченоста! Гостивар во чест на Светскиот ден на лицата со посебни потреби

  Македонијапред 14 часа

  8 декември неработен ден за сите граѓани

  Македонијапред 15 часа

  Замрзнати цените на лебот, маслото, млекото, месото…

  Здравје и убавинапред 18 часа

  Пет намирници од кои се плашат вирусите

  Македонијапред 19 часа

  Сообраќајот се одвива по претежно влажни коловози

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Пуштањето брада може да биде корисно за машкото здравје

  Гостиварпред 1 ден

  За неколку часа во Гостивар казнети 11 пешаци

  Гостиварпред 1 ден

  Без дозвола изградил три ката на станбена зграда, ОЈО Гостивар поднесе обвинение

  Гостиварпред 1 ден

  Нов случај на семејно насилство во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

  Гостиварпред 1 недела

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 2 недели

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 2 недели

  Обвинителот пукал во воздух за да се спаси, ЈО со детали за случајот во гостиварско Чегране

  Гостиварпред 2 недели

  Државата да ни обезбеди домови, бараат семејствата од изгорените бараки во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Изгореа бараките спроти техничкото училиште во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Излезе од печат тријазичната збирка „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови“

  Гостиварпред 3 дена

  „Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

  Гостиварпред 1 недела

  Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Вестипред 2 недели

  Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

  Гостиварпред 2 недели

  Обид за убиство на јавен обвинител во гостиварско Чегране

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!